Gökçeada ve Marmaris arasında yer alan Ege körfezlerinin (Batı Türkiye) güncel ostrakod faunası
Recent ostracoda fauna between Gokceada and Marmaris of Aegean gulfs (Western Turkey)
- Tez No: 244844
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu araştırma, MTA tarafından 1996 yılında ?Saros-Gökova Körfezleri (Ege Denizi) arasının sismik stratigrafisi, oluşum mekanizmaları, güncel çökellerin sedimantolojisi, mineralojisi, jeokimyası? ve ?Batı Akdeniz Deniz Araştırmaları? projeleri kapsamında yürütülmüş olan 7 as alana ait (Gökçeada-Bozcaada çevresi ile Edremit, Dikili-Çandarlı, İzmir, Kuşadası-Güllük, Gökova, Datça-Marmaris Körfezleri) 144 adet grab örneğinin Ostrakod faunasına dayanmaktadır.Bu çalışma süresince 20 familyada, 46 cinse ait 96 türün sistematik tanımları yapılmıştır. Bunların büyük bir kısmı Akdeniz ostrakod topluluğu içinde daha önce tanımlanmış türler olup, bir kısmı ?sp? olarak bırakılmış ve bir kısmı ise ilk kez bu çalışma ile yeni tür önerisi ile Akdeniz topluluğuna katılmıştır.Saptanan ostrakod topluluğu sadece acısu ve denizel ostrakod taxonlarından oluşmaktadır. Mevcut örnekler içinde tatlısu formlarına rastlanmamıştır. Körfezlerin batimetrik özellikleri ostrakod topluluklarına da yansımakta ve sığ, kıyı kesimlerden derinlere doğru cins ve bunlara ait türler bazında batimetrik farklılıklar ve baskınlıklar belirlenebilmiştir. Özellikle sığ denizel formlar topluluk içinde baskın durumdadır. Polycope, Krithe ve Cytherella cinsleri ve bunlara ait türler daha çok körfezlerin derin kesimlerinde izlenmektedir.Ostrakod topluluğu Akdeniz biyoprovensi içinde özellikle 60 taxon ile güncel Adriyatik Denizi (Bonaduce vdiğ., 1975), 43 taxon ile Geç Senozoyik Ege Adaları (Sissingh, 1972), 40 taxon ile Pliyosen-Güncel Güney İspanya (Aranki, 1987) ve 27 taxon ile Marmara Denizi (Tunoğlu, 1999) Ostrakod fauna topluluğuna benzer.
Özet (Çeviri)
This investigation has been realized on the 144 grap samples Ostracoda associations related to 7 sub areas (around of Gökçeada-Bozcaada with Edremit, Dikili-Çandarlı, İzmir, Kuşadası-Güllük, Gökova, Datça-Marmaris Bays), which is named ?Sysmic stratigraphy, formation mechanisms, sedimentology of recent marine deposits, mineralogy, geochemistry between Saros-Gökova Bays (Aegean Sea)? and ?Western Mediterranean Marine Researches? projects by MTA in 1996.During this study, 95 taxon belonging to 46 genera in 20 families of the order Podocopida were systematically determined. Most them already known species are described earlier in the Mediterranean Ostracoda population some was left as ?sp? and some orhers were contributed in the Mediterranean genus, proposed as a new species.Ostracoda assemblage determined in this study covers only brackish and marine taxa, that no freshwater fauna is recorded. Bathimetriccharacteristics of the gulfs are reflected on Ostracoda species belonging to on genera from shallow coastal rides to the deeper gulfs were observed. Especially shallow marine forms were found within the assemblage. Polycope, Krithe and Cytherella genera and their species are abundant and rich in the deeper parts of the gulfs.Ostracoda assemblages were similarity to the Recent Adriatic Sea, with 60 taxon (Bonaduce et al., 1975), to the Late Cenozoic South Aegean Islands, with 43 taxon (Sissingh, 1972), to the Lower Pliocene-Recent Southern Spain, with 40 taxon (Aranki, 1987) and to the Sea of Marmara, with 27 taxon (Tunoğlu, 1999).