OLAP ve veri madenciliği teknolojilerinden yararlanılarak web tabanlı bir karar destek sisteminin gerçekleştirilmesi
Implementation of a web based decision support system utilizing by OLAP and data mining technologies
  1. Tez No: 244846
  2. Yazar: AHMET SELMAN BOZKIR
  3. Danışmanlar: DR. EBRU SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences, Statistics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kurumlar geçmişe göre bugün çok daha fazla veriyi bünyelerinde toplamaktadır. Bu durum, verilerin çözümlenmesini ve veriden anlamlı bilgilerin çıkarılması gereksinimini beraberinde getirmiştir. Bu nedenle karar destek sistemlerine olan ilgi ve gereksinimin gün geçtikçe arttığı düşünülmektedir.Büyük veri yığınları arasındaki gizli ilişki ve örüntülerin ortaya çıkarılması olarak adlandırılan veri madenciliği yöntembilimi, karar destek sistemleri açısından büyük bir öneme sahiptir. MIT tarafından geleceği değiştirecek on teknolojiden biri olarak tanımlanan edilen veri madenciliği, karar destek sistemleri içerisinde her geçen gün daha çok kullanılmaktadır.İş dünyası açısından bakıldığında geniş bir coğrafya üzerinde yer alan kurumların karar verme süreçlerinde de günümüzün en önemli iletişim aracı olan internetin sıkça kullanıldığı görülmektedir. Bu çalışmada, veri madenciliği yöntembilimini esas alan web tabanlı çevrimiçi bir karar destek ve raporlama aracı geliştirilmiştir. Geliştirilen araç ile kullanıcılara web ortamında karar ağaçları, kümeleme ve birliktelik kuralları şeklinde üç adet veri madenciliği yöntemi üzerinde çözümleme, sorgulayabilme ve sonuç raporlayabilme imkânı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Actually, companies collect much more data than they did in the past. Moreover this situation brings forth the need of analyzing that data and extracting meaningful information from it. Therefore, it is thought that there is increasing interest and requirement for decision support systems depending on the time.Data mining, a methodology that is based on discovering relations and hidden patterns in huge amount of data, has a very crucial role in aspect of decision support systems. Data mining, which is regarded as one of the top ten technologies that will change the future by MIT has been used within decision support systems progressively.From the point of view of multi-division corporations it is seen that Internet, the most important communication tool in this era, has been used frequently in decision process. In this study, a web based online decision support and reporting tool that is focused on data mining methodology is developed. With the help of this developed tool, users are enabled to analyze, query and report upon three types of data mining techniques; decision trees, clustering and association in web environment.