Karababa dağı (Şarkışla-Sivas)'nın florası
Flora of the Karababa mountain (Sivas-Şarkişla)
  1. Tez No: 244855
  2. Yazar: BARIŞ ÖZÜDOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP AKAYDIN, PROF. DR. SADIK ERİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışma Karababa Dağı' nın (Sivas- Şarkışla) florasını kapsamaktadır. İnceleme alanına Nisan 2007 ve Kasım 2008 tarihleri arasında yapılan 15 gezide 1198 bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin değerlendirilmesi sonucunda 72 familya ve 304 cinse ait 634 tür, 18 alttür ve 3 varyete olmak üzere, toplam 655 takson tespit edilmiştir.Tespit edilen 655 taksonun 2' si Pteridophyta, 653 tanesi Spermatophyta divizyosuna aittir. Spermatophyta divizyosundaki taksonların 4 tanesi Gymnosperm, 649 tanesi Angiosperm' dir. Angiospermlerin 557 tanesi Dicotyledonae, 92 tanesi ise Monocotyledonae sınıfına aittir.Bu taksonlardan 124 tanesi endemik olup toplam takson sayısına oranı % 18,9' dur.Florayı oluşturan bitkilerin fitocoğrafik bölgelere dağılımı şu şekildedir: İran-Turan elementi 182 ( % 27,8), Avrupa ? Sibirya elementi 69 (%10,5), Akdeniz elementi 35 (%5,3) takson. Geri kalan 382 takson ise çok bölgeli ya da fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenlerdir.En çok taksona sahip familyalar: Asteraceae 87 (%13,3) Brassicaceae 58 (%8,8), Fabaceae 49 (%7,3), Poaceae / Lamiaceae 44 (%6,7), Caryophyllaceae 42 (%6,4), Scrophulariaceae 28 (%4,3), Apiaceae 27 (%4,1), Boraginaceae / Rosaceae 25 (% 3,8) takson iken, en çok taksona sahip cinsler ise şu şekilde sıralanır: Astragalus 19, Silene 17, Centaurea 12, Alyssum /Salvia 10, Aethionema / Onosma / Ranunculus 8, Acantholimon / Bromus 7 takson.Bu çalışma sonucunda inceleme alanı ile yakın çevresinde yapılmış olan çalışmalar fitocoğrafik bölge elementleri ve endemizm yönünden karşılaştırılmıştır. Ayrıca küme analiz sistemiyle fitocoğrafik bölge elementleri ve takson benzerliği yönünden karşılaştırılmıştır. DD kategorisindeki iki takson için yeni tehlike sınıfı önerilmiştir. Floradaki tür betiminden farklılık gösteren bazı taksonların farklı olan özellikleri belirtilmiştir.Çalışma sonucunda B6 karesi için 59 yeni kayıt bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research covers the flora of Karababa Mointain (Sivas-Şarkışla). 1198 plant specimens were collected between 2007 April and 2008 November in 15 field trips to research area. 634 species, 18 subspecies and 3 varieties belonging to 304 genera, and 72 families were determined.Two taxa belong to Pteridophyta, all the rest belong to Spermatophyta. Gymnospermae has 4 taxa and Angiospermae has 649 taxa. 557 of the Angiosperm taxa belong to Dicotyledoneae, and 92 taxa belong to Monocotylodoneae.124 taxa (18,9 %) are endemic to Turkey.The distribution of the phytogeographical elements is as follows: Irano-Turanian 182 (27.8 %), Euro-Siberian 69 (10.5%), Mediterranean 35 (5.3 %), pluriregional or phytogeographically unknown 382.The largest families are Asteraceae with 87 taxa ( 13.3 %), Brassicaceae with 58 taxa (8.8 %), Fabaceae with 49 taxa (7.3 %), Poaceae / Lamiaceae with 44 taxa (6.7 %), Caryophyllaceae with 42 taxa (6.4 %), Scrophulariaceae 28 (4.3%) taxa, Apiaceae 27 (4.1 %) taxa and Boraginaceae / Rosaceae 25 (3.8 %) taxa. The largest genera are Astragalus with 19 taxa, Silene with 17 taxa, Centaurea 12 taxa, Alyssum / Salvia with 10 taxa, Aethionema / Onosma / Ranunculus with 8 taxa and Acantholimon / Bromus with 7 taxa.The results of our research is compared with the neighboring areas in means of phytogeographic element rates and endemism. Also the taxa similarity and phtogeographic element ratio are compared by cluster analyses. New thread categories are proposed for the two taxa that were DD before. The different morphological characters of some taxa from the description in Flora of Turkey are recorded.59 new species are recorded for the square B6.