İlköğretim 3. ve 5. sınıf Türkçe ve İngilizce anadili ders kitaplarının incelenmesi ve karşılaştırılması
Comparison and analysis of text books used in Turkish and English native language instruction in 3 th and 5 th grades of elementary schools
  1. Tez No: 81740
  2. Yazar: Z. CANAN KARABABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KAVCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
ÖZET İLKÖĞRETİM 3. VE 5. SINIF TÜRKÇE VE İNGİLİZCE ANADİLİ DERS KİTAPLARININ İNCELENMESİ VE KARŞILAŞTIRILMASI Karababa, Z. Canan Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Anabilim Dalı Tez Danışmanı Prof. Dr. Cahit Kavcar Mayıs, 1999, 294 sayfa Bu çalışmanın amacı farklı yaklaşımlarla hazırlanmış anadili ki taplarının içerdiği öğretim etkinliklerini belirlemek ve bu etkinlikleri, öğrenenlerin anadili gelişimine katkıları açısından değerlendirmektir. Bu amaçla; Türkiye'de ve İngiltere'de 3. ve 5. sınıf düzeyinde kullanılan anadili ders kitapları incelenmiştir. İnceleme çözümleme yöntemiyle yapılmış, kitaplardaki bütün dersler incelenerek öğretimi hedeflenen konular ve geliştirilmesi hedeflenen beceriler belirlenmiş tir. Bu incelemeyle, a. Türkçe ve İngilizcenin anadili olarak eğitimini yönlendirmek amacıyla kullanılan programların hedefleri, b. anadili eğitiminde kullanılan kitapların belirlenen hedeflere uy gunluğu, 289c. Türkçe ve İngilizce kitapların hazırlanmasında temel alman öl çütler, d. kitapların dış özellikleri (kapak, yazı, resim ve alman ölçütler), e. kitapların iç özellikleri, kitaplarda yer alan etkinlikler (okuma, dinleme, konuşma, yazma ve sözcük varlığını geliştirmeye ve dilbilgisi öğretimine ilişkin etkinlikler), belirlenmiştir. Araştırmanın dilbilimsel boyutunu kitapta yer alan metinlerin, kullanımbilimsel (pragmatics) ölçütlerle incelenmesi oluşturmuştur. Bu amaçla, a. Türkçe ve İngilizce kitaplarda yer alan metinlerin nitelikleri ve nicelikleri, b. kitaplarda bulunan metinlerin türlerine ve iletilerine göre dağı lımları, c. metinlerle ilgili soruların nitelikleri (lokal veya global) belir lenmiştir. Kitapların iç özelliklerine ilişkin çözümlemeler nöro-dilbilim ve ruhbilim alanlarının öğrenme ve öğretim sürecine ilişkin saptamaları ışığında yorumlanmıştır. Kitaplarda hedef davranışların kazandırılmasında izlenen yolların incelenmesi de çalışmanın eğitbilimsel boyutunu tamamlamıştır. Ki taplarda öğrencilere kazandırılması hedeflenen davranışları geliştir mek amacıyla yer verilen etkinlikler (soru-yanıt, paylaşım, grup ça lışması, gözlem, araştırma v.b.) belirlenip çağdaş öğretim yöntemleri ne uygunluğu sorgulanmıştır. Kısaca bu çalışma Türkçe ve İngilizce kitapların çözümlenmesi (kitaplardaki etkinliklerin belirlenmesi) ve çözümleme sonuçlarının yukarıda belirtilen alanların (eğitbilim, dilbilim, ruhbilim) verileriyle 290yorumlanmasını içermektedir. Bu incelemelere çalışmamızda aşağı daki sıralamayla yer verilmiştir. BÖLÜM I. Çalışmaya yön veren temel kavram ve yaklaşımlar BÖLÜM II. Türkiye'de kullanılan ders kitaplarının iç ve dış ö- zellikleri BÖLÜM III. İngiltere'de kullanılan ders kitaplarının iç ve dış ö- zellikleri BÖLÜM IV. Türkiye'de ve İngiltere'de anadili eğitiminde kulla nılan ders kitaplarının temel nitelikleri açısından karşılaştırılması ve yorum Sonuç bölümünde II. HI. bölümlerdeki çözümlemeler ve IV. bö lümdeki karşılaştırmaların değerlendirmesine yer verildikten sonra araştırmanın bulgulara dayalı olarak anadili eğitiminde kullanılan ki tapların niteliklerini geliştirmeye yönelik öneriler verilmiştir. 291
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON AND ANALYSIS OF TEXT BOOKS USED IN TURKISH AND ENGLISH NATIVE LANGUAGE INSTRUCTION IN 3th AND 5th GRADES OF ELEMENTARY SCHOOLS Karababa, Z. Canan PhD. Department of Education and Teaching of Turkish Language Adviser Prof. Dr. Cahit Kavcar May, 1999, 294 page The aim of this study is to ascertain the instructional activities contained in native-language textbooks utilizing different approaches, and to evaluate these activities from the standpoint of their contribution to the native-language development of learners. With this aim, native-language textbooks used at the third -and fifth- grade level in Turkey and in England were examined. All the lessons in the books having been scrutinzed using procedures of examination and analysis, the instructional topics and developmental skills have been determined. Through this analysis, the following determinations were made: a. the goals of the programs prepared with the intent to direct the Turkish and English native-language instruction b. the appropriateness of the books used in native-language instruction to the objectives determined c. the basic criteria used in the preparation of the Turkish and English books 292d. the external features of the books (cover, typeface, illustrations and layout) e. the internal features of the books, the activities which take place in the books (activities pertaining to reading, listening, speaking, writing, vocabulary enrichment and grammar instruction). An examination of the texts in the books using pragmatic criteria constituted the linguistic dimension of the research. With this objective the following was found: a. the quality and quantity of the texts in the Turkish and English books b. the distribution of the texts found in the books according to form and content c. the qualities (local or global) of the questions in the texts. The analysis regarding the books' features has been interpreted in the light of neurolinguistic and psychological studies concerning the learning and teaching process. With the analysis of the methods pursued in attaining target behaviors in the books, the pedagogical dimensions of the study have been completed. Activities given place in the books with the aim of improving students' attainment of target behaviors (question and answer, sharing, group work, observation, research, etc.) have been defined and their suitability to modern methods of education has been questioned. In brief, this study has included analysis (definition of the activities in the books) and interpretation of the analytical results presented in the above-mentioned fields (pedagogy, linguistics, pyschology) this analysis has been presented in the following arrangement: 293CHAPTER I. The basic concept and approaches guiding the study CHAPTER II. The internal and external features of the textbooks used in Turkey CHAPTER III. The internal and external features of the textbooks used in England CHAPTER IV. A comparison of the textbooks used in native- language instruction in Turkey and England from the viewpoint of their basic attributes, and an interpretation. In the concluding chapter, after an evaluation of the anlysis contained in chapters II and III and of the comparison contained in chapter IV has been presented, suggestions aimed at improving the quality of the textbooks used in native-language instruction based on the findings of the research have been presented. -.:->* ^ 294