Yozgat-Sıvas arasında kalan bölgenin vejetasyonunun (Geyikli Dağı, sırıklı Dağı, karababa Dağı, ak Dağlar) sinekolojik yönden araştırılması
  1. Tez No: 45860
  2. Yazar: LATİF KURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIRIM AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
uı ÖZET Doktora Tezi YOZGAT-SİVAS ARASINDA KALAN BÖLGENİN VEJETASYONUNUN (GEYİKLİ DA?I, SHUKLI DA?I, KARABAŞA DA?I, AK DA?LAR) SİNEKOLO JİK YÖNDEN ARAŞTIRILMASI Latif KURT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yıldırım AKMAN 1995, Sayfa: 107 Jüri: Prof.Dr Yıldırım AKMAN Prof.Dr.Osman KETENO?LU Prof.Dr. Şinasi YILDERIMLI Araştırma alanı İç Anadolu Bölgesinin doğu kesimini kapsamaktadır. Bitki coğrafyası bakımından Iran-Turan Floristik Bölgesinin Orta Anadolu sektöründe yer alır. Bölge yarı kurak alt ve üst çok soğuk ve son derece soğuk Akdeniz iklimlerinin etkisi altındadır. Araştırma alanının florası tür ve tür altı seviyede 843 takson içerir. Vejetasyon Braun-Blanquet (1932) metoduna göre araştırılmış olup yapılan çalışmalar neticesinde 10 bitki birliği ve 1 alt birlik tespit edildi. Tespit edilen birliklerden 4 tanesi ve 1 alt birlik bilim dünyası için yenidir. Birlikler ve bağlı oldukları üst birimler aşağıdaki gibidir. Ouercetea pubescentis Oberd. 1948 Ouerco-Carpinetalia orientali Akman, Barbero, Quezel, 1980. Carpino-Acerion Quezel, Barbero et Akman, 1980. Ouercion Anatolicae Akman, Barbero et Quezel, 1979. l-Dorycnio - Pinetum sylvestrii ceraso-hieracietosum bornmuellerii KURTIV 1985 2-Trifolio-Quercetum pubescentis 3-Ferulago-Quercetum cerridis 4-Cistetum laurifolii Astragalo-brometea Quezel, 1973 Onobrvchido-Thvmetalia Ieucostomi Akman, Ketenoğlu, Quezel, Phlomido-Astragalion microcephali Akman et all. 1984. 5-Astragaletum microcephalo-compactii 6-Hyperico-Genistetum sessilifoliae KURT 1-Helichrryso-Astragaletum lagurii KURT 8-Astragaletum angustifolio-hausknechtii 9-Astragalo- Onohrydetum comutae KURT Asplenietea rupestria Br-BI. 1934 Silenetalia odontopetalae Quezel, 1973 Qnosmion mutabile Quezel, 1973 10-Diantho engleri-Helichrysetum chinopylii KURT ANAHTAR KELİMELER: Bitki Sosyolojisi, Bitki Coğrafyası, İç Anadolu, Quercetea pubescentis, Querco-Carpinetalia, Quercion Anatolicae. Astragalo-Brometea, Onobrychido-Thymetalia Ieucostomi, Phlomido- Astragalion microcephali, Asplenietea rupestria, Silenetalia odontopetalae, Onosmion mutabile
Özet (Çeviri)
ABSTRACT P.H. Thesis A SYNECOLOGICAL RESEARCH ON THE VEGETATION OF BETWEEN YOZGAT AND SİVAS (GEYİKLİ DA?L SIRTKLI DA?I, KARABABA DA?I, AK DA?LAR) Latif KURT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Yıldırım AKMAN 1995, Page: 107 Jury: Prof. Dr. Yıldırım AKMAN Prof.Dr. Osman KETENO?LU Prof.Dr. Şinasi YILDD3IMLI The study area is located in the eastern part of Central Anatolia. From the Phytogeographic point of view, it is within the boundry of the Central Anatolian district of Iran-Turan Floristic region. The study area is under the influences of mediterranean climate with semi-aride,upper and lower cold, and very cold type. The Flora of the area consists of 843 species (inc. ssp. and var.). The vegetation of the area was situated according to Braun-Blanquet approach and classified into 10 associations and one subassociaton. Four of them and one subassociation are new for science. Associations and their higher units are as follows, Ouercetea pubescentis Oberd. 1948 Querco-Carpinetalia orientali Akman, Barbero, Quezel, 1980. Carpino-Acerion Quezel, Barbero et Akman, 1980. Ouercion Anatolicae Akman, Barbero et Quezel, 1979.VI 1985 1-Doronico - Pinetum sylvestrii ceraso-hieracietosum bornmuellerii KURT 2-Trifolio-Quercetum pubescentis 3-Ferulago-Quercetum cerridis 4-Cistetum laurifolii Astraealo-brometea Quezel, 1973 Onobrvchido-Thvmetalia leucostomi Akman, Ketenoğlu, Quezel, Phlomido-Astragalion microcephali Akman et all. 1984. 5-Astragaletum microcephalo-compactii 6-Hyperico-Genistetum sessilifoliae KURT 1-Helichrryso-Astragaletum lagurii KURT 8-Astragaletumangustifolio-hausknechtii 9-Astragalo- Onobrycetum cornutae KURT Asplenietea rupestria Br-Bl. 1934 Silenetalia odontopetalae Quezel, 1973 Onosmion mutabile Quezel, 1973 10-Diantho engleri-Helichrysetum chinopylii KURT KEY WORDS: Syntaxonomy, Phytosociology, Synecology, Central Anatolia, Quercetea pubescentis, Querco-Carpinetalia, Quercion Anatolicae. Astragalo-Brometea, Onobrychido-Thymetalia leucostomi, Phlomido- Astragalion microcephali, Asplenietea rupestria, Silenetalia odontopetalae, Onosmion mutabile