İleri-güvenlikli sayısal imza düzeninin uygulanması
Implementation of forward-secure digital signature scheme
- Tez No: 244870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde sayısal imza, yazılım uygulamalarındaki verimliliği sayesinde en çok kullanılan algoritmalardan birisidir. Sayısal imzaların kullanım yerine göre birçok çeşidi vardır. Her algoritma standart güvenlik gereksinimleri dışında kendi güvenlik özelliklerini barındırmaktadır. Uygulamada sayısal imzalara karşı en büyük tehdidi özel anahtarın açığa çıkması doğurur, çünkü bu sistemlerin güvenliğinin temelini bu anahtarların gizlenmesi oluşturur.Özel imzalama anahtarının açığa çıkmasına karşı imza güvenliği gereksinimlerini karşılamak için ileri güvenlik fikri ortaya atılmıştır. Böylece anahtar dağıtımı veya korumalı depolama cihaz gereksinimleri ortadan kalkmış ve anahtar yönetimi maliyeti artışı önlenmiştir. Bu çalışmada bu yaklaşım sonucu ortaya çıkmış olan bir düzenin verimli ve hızlı bir şekilde kullanımını sağlayan bir sayısal imza yazılımının geliştirilmesi amaçlanmıştır.Bu tez çalışmasında kişisel bilgisayarlar için varolan uygulama geliştirme platformları ile mevcut sayısal imza düzenleri incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda uygulama ortamı olarak Gene Itkis ve Leonid Reyzin tarafından önerilen Itkis-Reyzin İleri-Güvenlikli Sayısal İmza Düzeni (IRİGSİD) ve MD5 Özet Algoritması ile J2SE (Java 2 platformu, Standart Yayımı) platformunda karar kılınmıştır. Bütün bu çalışmalar sonucunda J2SE platformunu destekleyen herhangi bir kişisel bilgisayar üzerinde çalışabilen ve ileri-güvenlikli sayısal imza düzenini başarılı bir şekilde uygulayabilen bir İleri-Güvenlikli Sayısal İmza (İGSİ) yazılımı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, digital signatures are one of the mostly used algorithms, thanks to their efficiency in software applications. Digital signatures have many varieties, in terms of their usage fields. Every algorithm has its own security properties along with its standard security requirements. In practice, the exposure of a private key causes the biggest threat against digital signatures, because the security of these systems relies on hiding these keys.Forward security idea has been proposed against the exposure of the private key to satisfy requirements for security of the signature. Thanks to this, the key distribution or protected storage device requirements have been eliminated and therefore increases in key management costs have been prevented. In this work, digital signature software is aimed to be developed to provide efficient and fast usage of the scheme as a result of this approach.In this thesis, application development platforms for personal computers and existing digital signature schemes are investigated. After this inspection, Itkis-Reyzin Forward-Secure Digital Signature Scheme (IRFSDSS) proposed by Gene Itkis and Leonid Reyzin and MD5 Hash Algorithm with Java 2, Standard Edition (J2SE) platform are decided to be used. Finally, a Forward-Secure Digital Signature (FSDS) software to work in any personal computer that supports J2SE environment and successfully implements the forward-secure digital signature scheme is developed.