Tokat ili merkez ilçede kadınların tarımsal faaliyetlere katılımları ve yayımdan yararlanma olanaklarının karşılaştırmalı bir analizi
The comperative analysis of women?s participation to agricultural activities and possibilities of taking advantage of extended services in the central county of Tokat province
  1. Tez No: 244882
  2. Yazar: MURAT ERÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY KIZILASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Tokat iline bağlı dağ ve ova köylerindeki kadınların tarımsal faaliyetlere katılımları ve yayımdan yararlanma olanakları araştırılmıştır. Araştırmada önce %20 oranında gayeli örnekleme yöntemi ile 13 köy seçilmiştir. Sonra tabakalı örnekleme yöntemlerinden biri olan oransal örnek dağılımı yöntemi ile bulunan 101 kadın ile anket yapılmıştır. Kırsal alandaki kadınlar önemli ölçüde tarımsal üretim faaliyetine katılmakta ve aile gelirinin oluşmasına katkıda bulunmaktadır. Kadın çiftçilerin bitkisel üretim faaliyetine katılım durumları incelenmiş, genel olarak bakıldığında kadınların % 91,9 gibi büyük oranı bitkisel faaliyetlere katılmaktadır. Dağ ve ova köylerinde kadınların en çok kendi ihtiyaçları yani ev için bitkisel üretim yaptıkları görülmektedir. Bu oran dağ köylerinde %88,14 iken, ova köylerinde %83,34'dür. Yine kadınların % 90,1'i hayvansal üretim faaliyetlerine katılmaktadır. Kadın çiftçilerin hayvansal üretim faaliyetine katılım durumunu ağırlıklı olarak süt ürünleri üretimi, sağım oluşturmaktadır. Kadınlar bu önemli katkılarına rağmen, eğitim olanaklarından ve yayım hizmetlerinden yeterince yararlanamamaktadır. Kadın çiftçilerin aile içi karar sürecine katılımları köylere göre farklılık göstermektedir. Bu farlılığın ova köyünde kadınların tümünün kararlara katılımından kaynaklandığı söylenebilir. Dağ köylerinde kadınların sadece % 13,55'i, ova köylerinde ise % 30,95'i tarımsal yayım hizmetlerinden yararlandıklarını belirtmişlerdir. Dağ köylerinde yayım faaliyetlerine katılamayan kadınların % 60,78'i işlerinin yoğun olduğunu, %33,33'ü ise vakit bulamadıklarını belirtmişlerdir. Buna göre kadın nüfusun üretim faaliyetine katkı ve katılımları dikkate alınarak kadınlara kendilerini geliştirme olanakları tanınmalıdır. Bu kapsamda kadınların tarımsal yayım hizmetlerinden yararlandırılması üzerinde önemle durulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, women who are living in month and plain country which attached to Tokat city take part in agricalture activity and make use of broadcast was investigated. In investigate 13 country was selected with aim sampling method and %20 rate initially. Then, face to face interview was made with 101 females who selected with a poll class sampling method which finded with one of the rational distrubition method. Women agriculture production activity take part in and contribute to family income ın rural area significantly. Women farmers was examined vegetable production activity take part in situation. Generally about % 91 rate women take part in vegetable production activity. It be seen that women vegetable production activity for their home consumption. This rate (%91) about % 88.4 ın month village while %83.34. Furthmore % 90 women?s take part in animal production activity. Women farmers?s animal prodduction activity situation consist of dairy production, eluate. Although women contribute to production significantly, they can?t take advantage ofeducation opportunity and broadcasting service enougly. Women farmers?s take part decide duration in their family so different according to country so different which can communicable that arise from all womens take part in decision in plain country. Women pointed out that they take advantage of broadcasting services %13.5 of their in month country while % 30.95 of their in plain country. Women pointed out that their occupation so busy % 60.78 of women?s who can?t take part in broadcast services and not free time % 33.33 of women in plain country. Accordingly women population should be provided themselves improving possibility by means of take into account production activity contribution and take part in. In this sense should be emphasized on women?s give their the benefit of agriculture broadcasting services significantly.