Tokat ve Ordu illerindeki bal arılarında (Apis mellifera L.) deforme kanat virüsü (DWV) ve tulumsu yavru çürüklüğü virüsü (SBV) varlığının araştırılması
Detection of deformed wing virus (DWV) and sacbrood virus (SBV) in honeybees (Apis mellifera L.) in Tokat and Ordu provinces
  1. Tez No: 244881
  2. Yazar: BUKET ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bal arıları hem ekonomik anlamda arıcılık açısından hem de ekolojik olarak bitkilerin tozlaşması gerçekleştiren ve dolayısıyla insan ve hayvanlar için çok kritik öneme sahip olan faydalı böceklerdendir. Bal arısı virüsleri arılarda ciddi hasarlar vererek hem koloni kayıplarına ve ürün kayıplarına hem de bitkilerin tozlaşma veriminin düşmesine sebep olmaktadırlar. Bilinen 18 arı virüsü bulunmaktadır. Deforme kanat virüsü (DWV) ve Sacbrood virüsü (SBV) de bunlardan biridir ve özellikle bir arı paraziti olan Varroa destructor ile arılara bulaşmaktadır. Ülkemizde arı virüsleri ile ilgili çalışma yok denecek kadar azdır. Bu nedenle ülkemiz arılarındaki arı virüslerinin durumu bilinmemektedir. Bu çalışmada Ordu bölgesinden toplanan bal arılarında DWV virüsü varlığı test edilirken, Tokat bölgesinden toplanan bal arılarında da SBV virüsü varlığı one step Reverse Transcriptase-Polimerase Zincir Reaksiyonu ile test edilmiştir. Bu çalışmada Ordu bölgesinden toplanan arılarda DWV varlığı bulunmuştur. Ayrıca Tokat bölgesinden toplanan bal arılarında da SBV varlığı şüphesi bulunmaktadır. Bu çalışma ülkemiz balarılarında en azından DWV virüsü varlığını göstermiştir. Dolayısıyla Varroa akarı ile bulaşan bu virüsle mücadele için Varroa mücadelesinin daha etkin olarak yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Honeybees are very important for both economically and ecologically. They play crutial role during polination of flovering plants and provide food for animals and humans. They also produce economically important honey and realated products. Honeybee viruses cause severe damage on honeybees and economic losses. To date, 18 honeybee viruses, such as Deforme wing virüs (DWV) and Sacbrood virüs (SBV) were identified. These two viruses are transmitted to honeybees by Varroa destuctor. Some of the honeybee viruses are thought to be associated with honeybee colony losses. There are very limited studies on honeybee viruses in Turkey. Therefore the situation of honeybee viruses in honeybee colonies is unknown in Turkey. In the present study, presence of DWV and SBV were tested on honeybees collected from Ordu and Tokat provinces by using one step reverse transcriptase ?polymerase chain reaction (RT-PCR). As a result, DWV and SBV were detected in honeybees from Tokat and Ordu provinces respectively. This study proved the presence of honeybee viruses in Turkey. Results suggest that Varroa control strategies has to be performed very extensively to prevent transmission of these viruses to other colonies and possible honeybee colony losses.