Tokat'ta şeker pancarı ekim alanlarında görülen küsküt türleri (Cuscuta spp.), yaygınlıklarının belirlenmesi ve mücadelesine yönelik araştırmalar
Studies on identification distribution and control of dodder species (Cuscuta spp.) in sugarbeet fields in Tokat province of Turkey
  1. Tez No: 244890
  2. Yazar: ÖZLEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Tokat-merkez ve ilçelerinde, şeker pancarı ekim alanlarında sorun olan küsküt türlerinin belirlenmesi, yoğunluklarının saptanması ve mücadelesine yönelik araştırmalar yapmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada şeker pancarı ekim alanlarına, 2008 yılı Temmuz ve Eylül aylarında olmak üzere iki kez sürvey gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın diğer aşamasını oluşturan saksı çalışmalarında, küsküte karşı Sorghum halepense'nin yaprak gövde ve rizom ekstraktları, Propyzamide etkili maddeli herbisit ile karşılaştırılmalı olarak kullanılmıştır.Tokat-merkez ve ilçelerinde yapılan sürveylerde, şeker pancarı ekim alanlarında sorun olan küsküt türünün Cuscuta campestris olduğu belirlenmiştir. Temmuz sürveyinde tarlaların %40'ında, Eylül'de ise %61'inde küsküte rastlanmıştır. Sürvey yapılan ilçeler içerisinde küskütle bulaşıklılık oranı, Temmuz'da %80, Eylül'de ise %100 olarak, en fazla Niksar ilçesinde görülmüştür.Saksı çalışmalarından alınan sonuçlara göre, bitki ekstrakt ve dozları içerisinde küsküt çıkışı ve parazitleme oranı (%8,87) en az %4'lük yaprak-gövde ekstrakt uygulamalı saksılarda görülmüştür. Herbisit uygulamasının ise, küskütün parazitleme oranının (%3,5) düşüşünde en etkili yol olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study center and the districts of Tokat, sugarbeet plantations in the problem of the dodder species identification, determine the intensity of the struggle for and to do research has been conducted. Primarily to study sugarbeet plantations, in the months of July and September of 2008 to survey was conducted two times. Phases of the study make up the other pot studies, dodder against Sorghum halepense?s leaf-stem and rhizome extracts, as compared with Propyzamide substances have been used with herbicide.Tokat-center and the districts of the survey, sugar beet cultivation in the areas of problem has been identified as the dodder species Cuscuta campestris. 40% in July survey fields, dodder was found in 61% in September. Within the districts with the dishes survey dodder variation rate in July, 80% to 100% in September, the maximum was seen in the town of Niksar.According to the results of studies flowerpots, plant extracts and doses in the dodder out and parasitizing rate (8.87%) at least 4% leaf-stem extracts were applied in pots. The herbicide application, the dodder parasitizing rate (3.5%) decrease was determined to be the most effective way.