Tokat ili sert kene faunasının belirlenerek sert kene cinslerinde aktin genlerinin moleküler karşılaştırılması
Determination of hard tick fauna of Tokat and molecular comparison of aktin genes from different tick genera
  1. Tez No: 244892
  2. Yazar: MEHMET ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Sert keneler önemli omurgasız hastalık vektörlerinden olup bölgemizde yoğun olarak bulunmakta ve özellikle KKHA hastalığını bulaştırmaktadırlar. Bu çalışmada Tokat ilinde insanlardan toplanan sert kene örneklerinin cinsleri ve bunların il genelinde ve ilçelerdeki aylık mevsimsel dağılımları belirlenmiştir. Ayrıca her ilçede en çok hangi tür keneler olduğu da belirlenmiştir. Bunun yanı sıra Hyalomma, Rhiphicephalus ve Dermacentor cinslerinden seçilen kene örneklerinden elde edilen aktin sekansları diğer kenelerin aktinleriyle karşılaştırılarak aralarındaki homoloji tespit edilmiştir. Sonuçlara göre Tokat genelinde insanlar üzerinde en çok Hyalomma ve Rhiphicephalus cinsi kenelere rastlanmıştır. Bu türlerin özellikle Haziran ayında çok arttıkları belirlenmiştir. Ayrıca Hyalomma, Rhiphicephalus ve Dermacentor cinslerinin aktin genleri arasında yüksek derecede benzerlik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hard ticks are important invertabrate vectors for diseases such as CCHF (Crimean Congo Haemorrhagic Fever) and present extensively in Turkey. In the present study, species diversity, distribution and seasonal appearance of hard ticks in Tokat province were determined. In addition, partial coding sequences of actine genes of tick samples belong to Hyalomma, Rhiphicephalus ve Dermacentor genera were compared with other tick species and sequence homology of tick actins determined. Results showed that Hyalomma and Rhiphicephalus species were most abundant species parasitise humans in Tokat province. These spesices were populated especially in June. Comparison of tick actin sequences revaled that actin genes of Hyalomma, Rhiphicephalus ve Dermacentor species were highy similar.