Periyodik asit yükseltgeni ile anilin-indol kopolimerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis of aniline-indol copolymers with periodic acid and characterization
- Tez No: 244893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Anilin ve indol monomerlerinin kimyasal kopolimerizasyonlarına periyodik asit, tetrafloroborik asitin etkisi değişik miktarlarda anilin ve indol içeren asetonitril çözeltilerinde incelendi. Yapılan çalışmalar, HBF4' lü ortamda periyodik asit yükseltgen olarak kullanıldığında anilin, indol ve değişik miktarlarda anilin-indol karışımlarınının kimyasal polimerizasyonlarının gerçekleştiğini gösterdi. Sentezlenen bu kopolimerler, TGA / DTG, UV-görünür, FTIR teknikleri, DC ve AC iletkenlik ölçümleri ve element analizleri ile karakterize edildiler. Polimerizasyonda kullanılan anilin ve indol konsantrasyonlarına bağlı olarak farklı bileşimlerde kopolimerin sentezlenebileceği gözlemlendi. Sentezlenen anilin-indol kopolimerinin iletkenlik ve termal kararlılık gibi özellikleri ve polimerdeki monomer miktarları, kullanılan monomer konsantrasyonundan oldukça etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Chemical copolymerization of aniline and indole were investigated in acetonitrile solutions that contain periodic acid (H5IO6), tetrafluoroboric acid (HBF4) and different amounts of aniline and indole. Studies show that chemical oxidative polymerizations of aniline, indole, and various amounts of aniline-indole mixtures occurs when periodic acid is used as an oxidative agent in the presence of HBF4. These copolymers were characterized with TGA/DTG, UV-Vis, FTIR techniques, dc and ac conducting measurements and elemental analysis. It was observed that copolymer colloids of different compositions were formed depending on the concentration of aniline and indole used. The properties and combinations of the copolymers were strongly affected by the monomer concentration used.