Tokat ve çevresindeki sert kenelerde kırım kongo kanamalı ateşi virüsünün real tıme RT-PCR yöntemi ile teşhisi
Determination of crimean-congo haemorrhagic fever virus (CCHFV) in hard ticks in Tokat and vicinity
  1. Tez No: 244897
  2. Yazar: NESLİHAN MUTLUAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kırım Kongo Kanamalı (Hemorajik) Ateşi (KKHA) hastalığı KKHA virüsünün sebep olduğu zoonotik bir hastalık olup Türkiye'nin de dahil olduğu bir çok ülkede ölümcül endemik vakalara sebep olmaktadır. Tokat bölgesinde KKHA'nin değişik biyolojik numunelerdeki tanısıyla ilgili çalışmalar çok sınırlıdır. Bu çalışmada Tokat ve çevresinde çeşitli hayvan ve insanlardan toplanan kenelerdeki KKHA varlığı real time RT-PCR yöntemiyle test edilmiştir. Sonuçlara göre real time RT-PCR tekniğiyle, kenelerdeki KKHA prevalansı %18 olarak bulunmuştur. KKHAV varlığı özellikle Hyalomma ve Rhiphicephalus türlerinde tespit edilmiştir. Bu çalışma bölge kenelerinde KKHA varlığını kanıtlamakla birlikte, hangi kene türlerinin risk taşıdığını göstermesi açısından önemlidir. Ayrıca bu çalışmada kenelerde KKHA tanısında real time RT-PCR tekniğinin çok daha hassas olması nedeniyle en uygun teknik olduğu belirlenmiştir. Özet olarak bu sonuçlar bölge kenelerinin, insan veya hayvanlara KKHAV bulaştırma potansiyelinin çok yüksek olduğunu göstermektedir. Bu nedenle bölgede KKHA gibi kene kökenli hastalıkların kontrol edilebilmesi, daha etkili ve uzun süreli kene mücadele stratejilerinin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo Haemorrhagic Fever (CCHF), a zoonotic disease caused by CCHF virüs results in fatal cases in many countries including Turkey. There are very limited number of studies on detection of CCHFV in ticks in Tokat province and vicinity. In the present study, presence of CCHFV in ticks was tested by using real time RT-PCR method. According to results, prevalence of CCHF in ticks was found to be 18 % using real time RT-PCR. The results indicate that CCHFV may efficienly be detected in ticks using real time RT-PCR suggesting that real time RT-PCR is the most sensitive method fort he detection of CCHFV in tick samples. The CCHFV was primarly detected in Hyalomma and Rhiphicephalus species. Resutlts show that ticks of the region have very high potential for he transmission of the CCHF virus to animals and humans and therefore the more effective tick control strategies precautions have to be taken agaisnt ticks.