The sources of trace elements and acid rain which are collected by sequential rain sampler in Istanbul
İstanbul'da ardışık yağmur örnekleyici ile toplanan yağmur suyundaki eser elementlerin ve asit yağmurunun kaynakları
- Tez No: 244904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KARACA, DOÇ. DR. ÖMER AĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada 01.10.2007-01.05.2008 sezonunda 41.04° boylam, 28.59° enlem koordinatları arasında yer alan Fatih Üniversitesi Kampus sınırları içinde toplanan 60 adet yaş ve kuru çökelme örneğinin pH, iletkenlik, ağır metal (Pb, Cu, Co, V Ni, Fe), katyon, ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen bu değerlerin ağırlıklı ortalama, aritmetik ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerleri elde edilmiştir.Yaş ve kuru çökelme örnekleri, bu örneklerin ayrı ayrı toplandığı el yapımı otomatik ardışık yağmur örnekleyici ile toplanmıştır. Örneklerdeki ağır metaller Grafit Fırınlı Atomik Absorpsiyon (GFAAS) ve Alevli Atomik Absorbsiyon (FAAS) ile analiz edilmiş, NH4+ ise Nessler kolorimetre yöntemi ile analiz edilmiştir. Fatih Üniversitesi kampusünün de içinde bulunduğu Büyükçekmece İçme suyu havza alanında yapılan bu çalışmada yağmur suyunun ortalama pH değeri 6.79 olup, bu değer asidik değildir.Bizim çalışmamızda elde ettiğimiz değerler yapılan diğer benzer çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Doğal kaynaklı (toprak kaynaklı) elementler çalışma bölgesine yakın noktalarda üretilirken, antropojenik kirleticilerin uzak noktalardan taşındığı gözlemlenmiştir. Asit yağmuru oluşumunda özellikle insan kaynaklı uzun mesafeli taşınımların etkili olduğu saptanmıştır. Uzun mesafeli taşınımlar ve etkileri Google Earth desteği ile çalışan HYSPLIT geri yürünge modeli ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, rain water chemical parameters including, pH, conductivity, heavy metals (Pb, Cu, Co, V Ni, Fe) of 60 wet and dry rain samples were measured in rain samples collected at Fatih University campus which is located between 41.04° longitude and 28.59° latitude in Istanbul Büyükçekmece watershed area between October 2007 and May 2008. Descriptive statistics; weighted averages, arithmetic means, standard deviations, medians and minimum-maximum values were calculated and discussed.Wet and dry deposition samples were collected using home made wet only rain sampler that collect separately rain or snow events and dry deposition. Major heavy metals in rainwater and dry deposition were measured using Graphite Furnace Atomic Absorption Spectrometer (GFAAS) and Flame Atomic Absorbtion Spectrometer (FAAS). Ammonia (NH4+) concentrations in wet and dry deposition samples were measured using Nessler Colorimetric Method by spectrophotometer.The rainwater average pH was found 6.79 which is not considered acidic. Obtained data were compared with similar other studies. The natural sources and crustal elements are locally produced around the study area, whereas the anthropogenic components are transported from remote sources. It was observed that human originated long range transports were effective in the formation of acid rain. Long range transport and its effects were investigated by HYSPLIT back trajectory model that was implemented on Google Earth.