Yapay sinir ağlarının mimari seçimi için tabu arama algoritması
Using tabu search algorithm in the selection of architecture for artificial neural networks
- Tez No: 244971
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM HOCAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yapay sinir ağları yöntemiyle zaman serilerinde öngörü elde edilirken, en iyi yapay sinir ağı mimarisinin nasıl seçileceği önemli bir problemdir. Bu çalışmada, belirtilen problemi çözmek için tabu arama algoritmasına dayalı bir mimari seçim yöntemi geliştirilmiştir.Birinci bölümde, öngörü işleminin önemi vurgulanmış ve yapay sinir ağları yöntemi ile öngörü yapılırken karşılaşılan problem ortaya konmuştur. Tabu arama algoritması ve temel kavramları ikinci bölümde verilmiştir. Üçüncü bölümde, yapay sinir ağları yöntemi ve bu yöntemin zaman serilerinin çözümlenmesinde nasıl kullanıldığı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, mimari seçimi probleminin çözümü için geliştirilen tabu arama algoritmasına dayalı yaklaşım verilmiştir. Beşinci bölümde, yapılan uygulama anlatılmış ve son bölümde elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The determination of the best architecture is an important problem when time series are forecasted by artificial neural networks. In this study, an architecture selection method based on tabu search algorithm is proposed to solve this problem.In Section 1, the importance of forecasting procedure is emphasized and the problem of the artificial neural networks method in this procedure is revealed. Tabu search algorithm and its basic concepts are given in Section 2. In Section 3, artificial neural networks method and its usage for analyzing time series are presented. The proposed approach based on tabu search algorithm is introduced in Section 4. Implementation is given in Section 5 and the obtained results are discussed in the last section.