Topolojinin ve seyreltik bağ yapısının nöron ağ performansına etkisi
Influence of topology and dilution on the performance of neural networks
- Tez No: 244973
- Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT GÜNDÜÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tez çalışması çerçevesinde küçük dünya ağlarının küme oluşturma özellikleri incelenerek uygun topolojide seçilen küçük dünya ağlarının üzerine inşa edilen seyreltik Hopfield modelinde, hatırlama kapasitesi tartışılmıştır.Sosyal ağlar, teknolojik ağlar ve bilgi ağları olarak adlandırılan gerçek dünya ağlan üzerinde tanımlanan mevcut ilişkileri matematiksel bir yapı ile açıklayan ölçekten bağımsız ağlar ve bu ağ yapısının bir alt grubu olan küçük dünya ağları biyolojiden sosyolojiye kadar çok geniş kapsamda uygulama alanı bulmuştur.Fiziksel ve biyolojik sistemlerde gözlenen ağ yapılarının küçük dünya ağ modellerine benzemesi, yapay nöron ağ modellerinde seyreltme işleminin bu yapılar kullanılarak yapılabileceği düşüncesini ortaya koymuştur. Buna karşın yapılan çalışmalar sonucunda, Hop- field ve Algılayıcı tipi yapay nöron ağlarında seyreltme işleminin performansa olumlu etkisi görülmemiştir.Tez çerçevesinde Hopfield tipi yapay nöron ağlarında, algoritması tez kapsamında oluşturulan küçük dünya ağlarının kullanılması yolu ile başarılı sonuçlar elde edilmiş ve çok yüksek seyreltme oranlarında hatırlama kapasitesinde önemli artış olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, clustering properties of small world networks have been studied by building small world models with appropriate topologies. This information has been used to discuss the effects of the underlying network on storage capacity of diluted Hopfield models.Scale free networks form a mathematical basis to explain connections in real world networks such as social, technological and biological networks. A subset of scale free networks is small world networks which have wide range of applications from biology to sociology.The observed similarities between small world networks and physical and biological networks inspired dilution algorithms based on small world networks for artificial neural network models. Despite the existing relation between neural networks of primitive biological structures and small world networks, diluted artificial neural network models based on small world networks have not been successful.In this thesis a new approach to determine the long range connections of the small world networks is introduced. This approach has considerably increased the connectivity of the clusters and in the same time improved the storage capacity of the diluted Hopfield models.