Diyodlu, tristörlü düzlemsel güç elektroniği devrelerinin bilgisayar simülasyonu için yeni bir sayısal analiz tekniği ve topoloji tespit metodu
  1. Tez No: 4148
  2. Yazar: ERGİNER UNGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE SEVERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Bu tezde diyodlu, tristörlü düzlemsel güç elektroniği devrelerinin bilgisayar simülasyonu içi a, yeni bir» sayısal analiz tekniği, ve topoloji tespit metodu geliştirilmişi ve bu yenilikleri kulis nan bir program yazılmıştır. Simülasyonda diyod ve tristörlerin iletim/kesim konum ları ayrı olarak modelle nmiş olup, sayısal kararsızlık ol gu sundan kaçınmak için, kesim ideal açık anahtar ile karak- terize edilmiştir. Geliştirilen sayısal analiz tekniği, kullanılan kesim modelinin neden olabileceği“tamamı ile ayrılmış topoloji”sorununu ortadan kaldırmakta, başlangıç iletim/kesim konum larının bilinmesine gerek duymamakta, ve konum değişim an larını basit bir şekilde yakalamaktadır. Tezde geliştirilen ikinci bir yenilik, düzlemsel dev relerde topolojinin değişik bir gösterilim biçimidir. Ori jinal topolojik kavramlara dayanan bu yeni ve değişik gös terilimden hareketle, herhangi bir düzlemsel devrenin göz lerinin bulunuşunda, yine geliştirilen yeni ve değişik bir metot kullanılmıştır. Tamamı ile yeni olan sayısal analiz tekniği, topoloji gösterilimi, ve göz tespit metoduna dayanılarak, BâSIC te yazılan program başarı ile çalışmaktadır. Düzlemsel diyod- lu, tristörlü devrelerin yamsiraj bu tür elemanlar içer meyen doğrusal devrelerde de, program, hiç bir değişiklik gerektirmeden, kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
SÜULIÂRT la this thesis a nüme rical analysis technique, and a topology determination method, both being novel, have been developed for the computer simulation of planar power electronic circuits with diodes and thyristors. Subsequently, a program have been written on the basis of concepts proposed. In the simulation, on and off states of diodes and thyristors have been modelled separately. In order to avoid the possible occurence of numerical instability, the of f state has been characterized as an ideal open switch. The analysis technique developed, eliminates the“completely seperated topology”problem, which may be caused by the off state model. The technique does not need the initial on/off states to be specified, and captures the state change -over instants in a simple manner. A different representation of topology for plaaar circuits is the second novelty in the thesis. By making use of this representation, which is based on original concepts} the meshes a planar circuit has are found by a new method, alBO invented in the thesis. The program written in BASIC and based on the analysis technique, topological representation, and mesh determination method, have been working succesfully. Apart from the planar circuits with diodes and thyristors, the program, without any alteration, also handles the linear circuits.