Diş eti iltihaplı hastalarda metalloproteinaz-1 ve metalloproteinaz-3 gen polimorfizmlerinin incelenmesi
Investigation of metalloproteinase-1 and metalloproteinase-3 gene polymorphisms in periodontitis patients
- Tez No: 244979
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Diş Hekimliği, Genetik, Biology, Dentistry, Genetics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde dişeti iltihabı şikayetiyle diş hekimlerine başvuran insanların sayısının artmasıyla birlikte, bu bireylerin tedavi edilmesinde yeni teknikler geliştirilmekte ve uygun tedavi yöntemlerinin keşfi için de bireysel genotipleme ve bireye özel tedavi yöntemi belirlenmektedir. Bu amaca ilişkin, genotip dağılımı araştırmaları dünyanın her yerinde bölge, ülke ve cinsiyet gibi parametrelere göre özel olarak tasarlanmakta ve genetik karakterizasyonları oluşturulmaktadır.Bu tez çalışmasında, dişeti iltihabının başlaması ve şiddetlenmesi ile ilişkisi olduğu bilinen, MMP-1 ve MMP-3 genlerinin polimorfik promotor bölgelerinin bireysel genotip dağılımları, PCR-RFLP yöntemiyle saptanmıştır. Bu amaçla 69 adet dişeti iltihablı hasta ve 20 adet sağlıklı birey PCR-RFLP tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Hastalığı şiddetlendiren MMP-1 2G aleli, hasta bireylerde %73,9 ve sağlıklı bireylerdeyse %90 oranında saptanmıştır (p0,05). 1G/5A veya 2G/6A haplotip dağılım kompleksleri 62 hasta bireyde ve sağlıklı bireylerin 1'i hariç hepsinde gözlenmiştir. Bulgularımız, bu polimorfik bölgelerin linkaj kombinasyonu gösterdiği ve hastalığın tahribatını arttırıcı etkisi olan 5A ve 2G alellerinin, 1G ve 6A alellerince baskılandığı düşüncesini destekleyebilecek niteliktedir, fakat iltihabi yangı, patojene maruziyetin yoğunluğu, yangı ve doku harabiyetinde görevli diğer moleküler yapıların genetik polimorfizmlerinin Türkiye populasyonunda karakterize edilmesi ve kompleks ilişkilerin aydınlatılarak bağlantıların yapılandırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, along with increasing number of individuals who suffer from gingivitis, novel techniques are developed in treatment of patients and, individual genotyping and treatment methods which specified to individual are determined for innovation of appropriate treatment methods. Targeting this aim, genotype distribution researches are specially designed with respect to parameters, such as region, country and gender, and genetic characterizations are constituted all over the world.In a Turkish population, individualistic distribution of promoter regions of genes MMP-1 and MMP-3 which are known to be in relation with onset and aggravation of gingivitis has been stated by PCR-RFLP method. With this aim, 69 gingivitis patient and 20 healthy subjects have been analysed by using PCR-RFLP. MMP-1 2G allele which aggravates the disease has been determined as 73,9% in patients and 90% in healthy subjects (p0,05). 1G/5A or 2G/6A haplotype distribution complexes have been observed in 62 ill subjects and in all healthy subjects except one. Our findings are supportive for the thought that 5A and 2G alleles which have augmentative effects on tissue destruction with the disease are suppressed by 1G and 6A alleles, and that this polymorphic regions have linkage combination; but the characterization of the inflammation, density of aspect to the pathogen, genetic polymorphisms of the other molecular employees responsible for inflammation and tissue destruction in Turkey?s population and to constitute the connections by illuminating complex relations are required.