Eğilme rijitliği değişken elastik çubukların kritik burkulma yüklerinin varyasyonel iterasyon yöntemi ile belirlenmesi
Determination of critical buckling loads of columns of variable flexural rigidity using variational iteration method
  1. Tez No: 244996
  2. Yazar: BEKTAŞ CAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFA BOZKURT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada eğilme rijitliği değişken elastik kolonların farklı mesnetlenme koşulları altında kritik burkulma yükleri varyasyonel iterasyon yöntemi ile elde edilmiştir. Bu tip problemler için eğilme rijitliğinin değişken olduğu durumlarda analitik çözümler elde etmek sadece kısıtlı problemler için mümkündür. Bu nedenle ele alınan problemin analizi ancak nümerik yöntemler kullanmakla mümkündür. Varyasyonel iterasyon yöntemi doğrusal olmayan problemlerin çözümünde etkin bir analitik tahmin yöntemidir. Çözümün problemin tanım alanında sürekli bir fonksiyon olarak elde edilmesi ise yöntemin önemli bir avantajıdır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar uygulanan yöntemin elastik stabilite problemlerinde analitik çözümün olmadığı durumlarda etkin kullanılabilir bir yöntem olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, critical buckling loads of elastic columns of variable rigidity are determined using variational iteration method. Analytical solutions for these types of problems are strictly limited due to variation in flexural rigidity of the column. Hence, numerical methods are required to analyze such problems. Variational iteration method is an efficient analytical approximation technique used in the solution of nonlinear problems. Solution is obtained as a continuous function in the problem domain which is an important advantage of the method. Results have shown that proposed technique is an efficient tool for the analysis of specified problems for which an analytical solution does not exist.