Niğde yöresi Fesleğen yayla kaolin kilinden metakaolin üretilebilirliğinin araştırılması
Investigation of metakaolin producibility of Nigde region Feslegen plateau kaolin clay
  1. Tez No: 244997
  2. Yazar: ERHAN ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY AKÇAÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Niğde İli, Fesleğen Yayla bölgesinden temin edilen kaolin kilinden metakaolin üretilebilirliği araştırılmıştır. Saflaştırılmamış ham kaolin kili 450, 500, 600, 650, 700, 750 ve 800 °C sıcaklıklarda ve 2, 4, 6 saat süreler ile pişirilerek metakaolin haline getirilmiştir. Pişirilen malzeme yeterli inceliğe ulaşıncaya kadar öğütülmüş ve 21 adet farklı metakaolin numunesi elde edilmiştir. Üretilen metakaolinin puzolanik özelliğini araştırmak amacıyla, numuneler üzerinde dayanım aktivite indeksi deneyi yapılmış ve çalışma kapsamındaki tüm numunelerin puzolanik özellik gösterdikleri görülmüştür. 600 °C sıcaklıkta ve 6 saat süreyle pişirilen ham kaolin kilinin dayanım aktivite indeksi 105 bulunmuştur. Bu çalışmada kullanılan ham kaolin kilinin 600°C sıcaklıkta ve 6 saat pişirilmesi ile, beton üretiminde kullanılabilecek özellikte metakaolin üretilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, productivity of metakaolin obtained from Nigde Region Feslegen Plateau kaolin clay was investigated. Raw kaolin clay which has not pured was cooked at 450, 500, 600, 650, 700, 750 and 800 °C temperatures for 2,4,6 hours, then turned into metakaolin. Cooking materials were ground until reach the enough fineness and 21 different metakaolin samples were obtained. The strength activity index test was carried out on all samples in order to investigate the pozzolanic property of the produced metakaolin and it was seen that all samples in this study showed pozzolanic behaviour. The strength activity index of raw kaolin clay which was cooked at 600 °C temperature for 6 hours was 105. It is considered that the raw kaolin clay used in this study can be produced as a metakaolin by cooking at 600 °C for 6 hours and new product can be used in concrete production.