Yeşil bina proje yönetim süreçleri ve Türkiye de leed ve breeam uygulamalarında proje yönetimi süreçlerine ilişkin örnek bir çalışma
Green building project management process case study on Turkish applications of leed and breeam in terms of project management process
  1. Tez No: 350634
  2. Yazar: ESRA SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, fonksiyonel analiz yöntemi ile Gateaux türevi kullanılarak elastik zemine oturan lineer elastik doğru ve dairesel çubuklar için yeni fonksiyonel elde edilmiştir. Fonksiyoneller geometrik ve dinamik sınır koşullarını da içermektedir. Bu yeni formülasyon, elastik zemine oturan veya oturmayan kirişler için geçerlidir. Doğrusal şekil fonksiyonları kullanılarak bu fonksiyonellere varyasyon tekniği uygulanıp dogru ve daire eksenli kirişler için kapalı formda sonlu eleman matrisi elde edilmiştir. Dogru eksenlilerde altı nodal serbestlik derecesi bulunmaktadır. Geliştirilen elemanda , değişken eğilme rijitliği de kapalı formdaki sonlu eleman matrislerinde gözönüne alınmıştır. Sonuçları literatürdeki çalışmalarla karşılaştırdığımızda, önerilen yöntemlerle geliştirilen sonlu eleman formülasyonu, mühendislik açısından yeter yakınsaklığı sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, green building assessment methods and constuction project management process are discussed. With the use of green building rating systems in the construction industry, management of green building projects has become an important issue due to the fact that green buildings should be managed differently from traditional projects. Green buildings require additional considerations during the project process such as design decisions, construction practices, building operation and the documentation process of certification system.This study aims to propose a green building project management guide by combining the requirements of certification systems and the architectural project process, and to examine the project management process of green buildings in Turkey by applying those project management guides on Turkish applications of LEED and BREEAM projects. As a result of the study,difficulties and the mistakes throughout the green building projects in Turkey will be determined and solutions for a better and more efficiet green building management process will be suggested.