Lineer diferansiyel, integral ve integro-diferansiyel denklemlerin bessel polinom çözümleri
Bessel polynomial solutions of linear differential, integral and integro-differential
  1. Tez No: 245002
  2. Yazar: ŞUAYİP YÜZBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİYAZİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tez için gerekli bazı kavramlar verilmiştir. Bu çalışmanın orjinal kısmı üçüncü ve dördüncü bölümde yer almaktadır. Üçüncü bölümde, lineer diferansiyel, integral ve integro-diferansiyel denklemleri Bessel fonksiyonları cinsinden çözmek için ?Bessel Collocation? adlı yeni bir yöntem sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise sunulan bu yöntem yardımıyla bahsedilen tip denklemler için örnekler çözülmüş, bu örneklerin hata analizleri yapılmış ve grafikleri çizilmiştir. Beşinci bölümde de örneklerin hata analizlerinin incelenmesiyle yöntemin iyi çalıştığı, kullanılabilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter deals with the preliminaries, necessary definitions that will be needed for later use. Original results are contained in the third and fourth chapter. In the third chapter, a new method called ?Bessel Collocation? for the Bessel function solutions of linear differential, integral and integro-differential equations was presented. In the fourth chapter, examples of these kinds of equations were solved by using this new method, error analysis was done and graphics were drawn. In the fifth chapter, we conclude that this new method works good and it can be usable by examining error analysis of examples.