İndol monomerinin kimyasal polimerizasyonuna asit etkisinin deneysel ve teorik olarak araştırılması
Investigation of acid effect on chemical polymerization of indole by experimentally and theoretically
- Tez No: 245001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada yükseltgen olarak Cu(ClO4)2.6H2O ve FeCI3, asit olarak ise BF3 (Lewis asidi) ve HClO4 (protonik asit) kullanıldı. Bu çalışmada, indol monomerinin kimyasal polimerizasyonu üzerine asit (Lewis ve protonik) etkisi semi-empirical AM1 teorik hesaplamaları, iletkenlik ölçümleri, NMR, UV-görünür bölge ve FT-IR spektroskopi yöntemleri ile araştırıldı. İlk olarak UV- görünür bölge spektroskopisi çalışmaları ile monomerlerin hangi yükseltenlerle iletken polimer oluşturduğu belirlendi. Daha sonra elde edilen bu UV- görünür bölge spektrofotometre sonuçlarına göre, makro boyutta iletken polimerler sentezlendi ve karakterize edildiler. İndol monomerinin proton ve Lewis asidi ile farklı mekanizmalar üzerinden etkileşmeye girdiği gözlendi. Teorik çalışmalar BF3'ün Lewis asidi olarak kullanıldığında indol halkasına N atomu üzerinden katılma olduğunu, proton (H+)'un ise indol halkasına C3 atomu üzerinden katıldığını göstermiştir. Bu katılmalar indol monomerinin hem polimerizasyonuna hem de iletkenliğine etki etmektedir. BF3 eklenmesi ile poliindolün iletkenliği artmakta, H+ eklenmesiyle ise azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Cu(CIO4)2.6H2O and FeCI3 were used as a oxidative reagents, BF3 (Lewis acid) and HCIO4 (protonic acid) were using as a acid. In this work, the effects of acid (Lewis and protonic acid) on chemical polymerization of indole monomer were investigated using semi-empirical AM1 calculations, conductivity measurements, NMR, UV-visible and FT-IR spectroscopies. Firstly, It was determined that monomers form conducting polymer to what oxidants UV-vis spectroscopy. Then, conducting polymers were synthesized in accordance with these results obtained from UV-vis. studies. It was observed that indole interacts with proton and Lewis acids on different mechanisms. The theoretical studies indicated that while BF3, a Lewis acid, adds to the indole ring on N atom, proton, H+ adds to the indole ring on C3 atom. These additions affect both polymerization of indole monomer and the conductivity of polyindole. The conductivity of polyindole is increased by addition of BF3 and decreased by addition of H+.