Gaziantep ili tatlısu balık faunası
Freshwater fish fauna of Gaziantep
- Tez No: 245049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Zooloji, Biology, Aquatic Products, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışması Ocak-Aralık 2008 tarihleri arasında Gaziantep ili tatlı su balık faunasını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gaziantep ili sınırları içerisinde bulunan tatlı sulardan elde edilen balık örneklerinin sistematik açıdan incelenmesi sonucunda 9 familyaya ait 37 tür tespit edilmiştir. Bunlar Anguillidae familyasından Anguilla anguilla, Cyprinidae familyasından Acanthobrama marmid, Alburnoides bipunctatus, Alburnus caeruleus, Alburnus qalilus, Alburnus mossullensis, Alburnus adanensis, Alburnus sellal, Barbus grypus, Barbus lacerta, Barbus rajanorum, Barbus xantopterus, Capoeta barroisi, Capoeta damascina, Capoeta trutta, Carasobarbus luteus, Chondrostoma kinzelbachi, Cyprinion macrostomum, Cyprinus carpio, Garra rufa, Garra variabilis, Pseudophoxinus kervillei ve Squalius cephalus, Balitoridae familyasından Barbatula (Paracobitis) tigris, Barbatula (Oxynoemacheilus) euphratica, Nemacheilus argyrogramma, Nemacheilus hamwii, Paracobitis malapterura, Schistura ceyhanensis, Schistura (Nemacheilus) namiri, Sisoridae familyasından Glyptothorax armeniacus, Atherinidae familyasından Atherina boyeri, Cyprinodontidae familyasından Aphanius mento ve Aphanius chantrei, Poecilidae familyasından Gambusia holbrooki, Blennidae familyasından Salaria fluviatilis ve Mastacembelidae familyasından ise Mastacembelus mastacembelus türleridir. Bunlardan C. barroisi, C. damascina, G. rufa, N. argyrogramma ve B. tigris türlerine hemen hemen Gaziantep ilinin tamamındaki su kaynaklarında rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out from January to December 2008 in order to determine the freashwater fish fauna of Gaziantep. A total of 37 fish species were determined belonging to 9 families in Gaziantep water bodies during the study period. Among these species, Anguilla anguilla, belonging to Anguillidae, Acanthobrama marmid, Alburnoides bipunctatus, Alburnus caeruleus, Alburnus qalilus, Alburnus mossullensis, Alburnus adanensis, Alburnus sellal, Barbus grypus, Barbus lacerta, Barbus rajanorum, Barbus xantopterus, Capoeta barroisi, Capoeta damascina, Capoeta trutta, Carasobarbus luteus, Chondrostoma kinzelbachi, Cyprinion macrostomum, Cyprinus carpio, Garra rufa, Garra variabilis, Pseudophoxinus kervillei ve Squalius cephalus, belonging to Cyprinidae, Barbatula (Paracobitis) tigris, Barbatula (Oxynoemacheilus) euphratica, Nemacheilus argyrogramma, Nemacheilus hamwii, Paracobitis malapterura, Schistura ceyhanensis, Schistura (Nemacheilus) namiri, belonging to Balitoridae, Glyptothorax armeniacus, belonging to Sisoridae, Atherina boyeri, belonging to Atherinidae, Aphanius mento and Aphanius chantrei, belonging to Cyprinodontidae, Gambusia holbrooki, belonging to Poecilidae, Salaria fluviatilis, belonging to Blennidae and Mastacembelus mastacembelus, belonging to Mastacembelidae. In these species C. barroisi, C. damascina, G. rufa, N. argyrogramma and B. tigris were sampled from all the water bodies of Gaziantep.