Karaburun-Ildır özel çevre koruma alanında nesli tehlike altındaki orfoz balığının (Epinephelus marginatus) farklı yöntemlerle izlenmesi
Monitoring of endangered dusky grouper (Epinephelus marginatus) in the Karaburun-Ildir gulf special environmental protection area with different methods
- Tez No: 959654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE ŞENSURAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son elli yıl içinde, aşırı avcılık, kirlilik, iklim değişikliği ve diğer insan kaynaklı baskılar nedeniyle denizel biyoçeşitlilik önemli ölçüde azalmıştır. Bu tehditlere karşılık olarak, son yirmi yılda dünya genelinde deniz koruma alanlarının sayısı hızla artmış ve bu alanlar, biyoçeşitliliği korumak ve insan etkilerini azaltmak için etkili araçlar olarak kabul edilmeye başlanmıştır. IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi, türlerin korunma durumunu çeşitli kriterlere göre değerlendirmektedir. Epinephelus marginatus (orfoz) 1996 yılında bu listeye dahil edilmiştir. Türkiye kıyılarında ise bu türün avlanması 2016 yılından itibaren tamamen yasaklanmıştır. Bu çalışmada, Ege Denizi'nde yer alan Karaburun-Ildır Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde, tehlike altındaki E. marginatus türünü çeşitli yıkıcı olmayan yöntemlerle izlenmesi amaçlanmıştır. Türün varlığı, bolluğu ve boy yapısı, bölgede ilk kez yemli uzaktan sualtı video kayıt sistemleri (BRUVs) kullanılarak kaydedilmiştir. Bununla birlikte, BRUV sistemlerinin daha az etkili olduğu karanlık ve karmaşık habitatlarda su altı görsel sayım yöntemleri uygulanmıştır. Çalışma süresince toplam 55 başarılı BRUVs yerleştirmesi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, 25 ila 35 metre derinliklerde, her biri 15 dakika süren toplam 15 su altı görsel sayım yapılmıştır. Ayrıca 2016'daki av yasağının etkilerini değerlendirmek amacıyla yerel paydaşlarla yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler, yasak sonrası popülasyonun arttığını gösterse de, zıpkıncılarla yapılan görüşmeler, yasa dışı avcılığın hâlen sürdüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the past fifty years, marine biodiversity has significantly declined due to overfishing, pollution, climate change, and other human-induced pressures. In response to these threats, the number of marine protected areas worldwide has rapidly increased over the last twenty years, and these areas have come to be recognized as effective tools for conserving biodiversity and reducing human impacts. The IUCN Red List of Threatened Species evaluates the conservation status of species based on various criteria, and Epinephelus marginatus (dusky grouper) was included on this list in 1996. In Turkish waters, fishing of this species has been completely banned since 2016. In our study, we aimed to monitor the endangered Epinephelus marginatus in the Karaburun-Ildır Special Environmental Protection Area in the Aegean Sea using various non-destructive methods. The presence, abundance, and size structure of the species were recorded for the first time using baited remote underwater video systems, while underwater visual census methods were applied in darker and more complex habitats where BRUVs were less effective. A total of 50 successful BRUV deployments were conducted during the study. In addition, 15 UVC surveys, each lasting 15 minutes at depths between 25 and 35 meters, were performed. Additionally, face-to-face interviews with local stakeholders were held to assess the effects of the 2016 fishing ban. The collected data indicate an increase in the population following the ban; however, interviews with spearfishers suggest that illegal fishing is still ongoing.