Gemi inşaatında kaynak sırası yöntem ilişkisi ve kaynak muayene planlarının incelenmesi
Welding sequence, welding type relation in shipbuilding and formation of welding test plan
  1. Tez No: 245099
  2. Yazar: BORA EVREN BALIK
  3. Danışmanlar: PROF. NURULLAH GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Kaynak sıralarının uygulanması ihtiyacını oluşturan, kaynaklı birleştirmelerde oluşan gerilmeler ve distorsiyonlar incelenmiştir. Gemi inşaatında kullanılan çeliklerin özellikleri araştırılmıştır. Gemi konstrüksiyonları, gemi elemanları tanıtılmış ve zorlanma durumları incelenerek muayenesi yapılacak yerlerin seçimi için ön bilgiler verilmiştir.Gemi inşaatında kaynak sırası oluşturulmasında, kullanılan kaynak yöntemlerinin etkisi incelenmiştir. Gemi inşaatında uygulanan imalat sistemlerinin, kaynak sırası ve yöntem seçimine etkileri belirlenmiştir. Çeşitli tip konstrüksiyonlarda uygulanması gereken kaynak sıraları şekiller yardımıyla gösterilmiştir. Klas kuruluşlarının yayınladığı, gemi inşaatında distorsiyon toleransları verilerek, kaynak uygulamaları sonucu oluşabilecek distorsiyonların limit değerleri belirtilmiştir.Kaynak muayene planlarının çıkarılmasında uygulanan muayene yöntemleri ile muayene yapılacak yerin tespiti üzerine yoğunlaşılmıştır. Son bölümde; örnek bir gemi ele alınarak, imalat sıraları belirtilmiş ve kaynak sıraları belirlenmiştir. Son olarak kritik noktalar belirlenerek kaynak muayene planı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The stresses and distortions that are the needs of using welding sequences are reviewed. The characteristics of shipbuilding steels are surveyed. Ship constructions and elements are introduced and stresses on ships are reviewed, some basic information is given for choosing the places to be checked.The effect of welding type to the arrangement of welding sequences in shipbuilding is reviewed. The effects of construction systems used in shipbuilding to selection of welding sequences and types are determined. Welding sequences are shown with figures in different construction types. The limit values of distortions that can occur after welding are given, which are published by classification societies.Applied test types and choosing the test place are focused in arrangement of welding test plans. In final stage, construction stages are given and welding sequences are arranged in an example ship. Finally, critical places are chosen and the welding test plan is formed.