Taşıt titreşimlerinin analizi ve kontrolü
Analysis and control of vehicle vibrations
- Tez No: 245098
- Danışmanlar: PROF. DR. NURKAN YAĞIZ, PROF. DR. İSMAİL YÜKSEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Arz ve talep döngüsü araştırma güdüsünü tetiklemekte ve teknolojik gelişmelerin oluşmasına neden olmaktadır. Taşıt titreşimlerinin analizi ve kontrolü üzerine deneysel ve teorik bir çalışma gerçekleştirildi. Bu çalışmanın sonucu olarak bir deney düzeneği ve taşıt titreşimlerinin kontrolü üzerine yeni bir yaklaşım geliştirildi.Modellenen çeyrek taşıt deney düzeneğine ait model parametre değerleri hem deneyler hem de bilgisayar simülasyonları ile belirlendi. Zaman, frekans analizleri ve pasif dinamik sönümleyici uygulaması ile deney düzeneği ve modelinin uygun ve yeterli olduğu gösterildi.Önerilen aktif dinamik sönümleyici için öncelikle çeyrek taşıt modeli üzerinde geliştirilen bir algoritma ile optimum dinamik sönümleyici parametre değerleri belirlendi. Kayan kipli kontrol yöntemi kullanılarak çeyrek taşıt modelinde aktif dinamik sönümleyici tasarımları geliştirildi. Elde edilen bilgi ve tecrübe ile tam taşıt modeli üzerinde aktif dinamik sönümleyici tasarımları gerçekleştirildi. Bütün tasarım çalışmalarında referans bir taşıt için deneysel olarak elde edilen model parametre değerleri kullanıldı. Elde edilen zaman ve frekans cevabı sonuçları dinamik sönümleyicisiz pasif tam taşıt modeli ile karşılaştırıldı. Son olarak bulanık mantık yöntemi kayan kipli kontrol yöntemi ile birleştirilerek kontrolcü performansı geliştirildi.
Özet (Çeviri)
Supply and demand loop triggers the research motivation and causes on technological developments. An experimental and theoretical study is achieved on analysis and control of vehicle vibrations. As a result of this study, a quarter car test rig and a new approach on control of vehicle vibrations are developed.Model parameter constants of the quarter car test rig are determined by experiments and simulations. Time analysis, frequency analysis and application of pasive dynamic absorber are showed that test rig and mathematical model are satisfying and adequate.Active dynamic absorber is proposed. First an algorithm is developed to determine optimum dynamic absorber parameter constants of quarter car model. Then active dynamic absorber designs are developed for quarter car model by sliding mode control method. The know how which is produced during the study on quarter car model, is used to realize new designs for full car model. A reference vehicle is chosen to determine the parameter constants experimentally. The results of time and frequency analysis of the new designs are compared with passive ones. Finally the performance of the controller is improved by combining fuzzy logic method with sliding mode control method.