Isı borularının sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of heat pipes
- Tez No: 245104
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Isı boruları buharlaşma, yoğuşma, iletim ve taşınımla ısı transferi, değişken debili akış, gözenekli ortamda akış, yüzey gerilmesi ve kapilerite gibi birçok fiziksel olayın beraberce etkili olduğu cihazlardır. Bu çalışmada ısı borularının sayısal olarak çözümlenmesi FLUENT yazılımı kullanılarak yapılmış ve çözülen porblemlerin sonuçları literatürdeki çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.Isı borularının sayısal analizini eldeki kaynaklarla yapabilmek için en önemli basitleştirme, sıvı ve buhar bölgelerini birbirinden ayrı olarak ele almak ve bu iki bölgeyi arayüzeydeki sınır koşulları ile birbirine bağlamak olmuştur.Literatürde ısı borularını sayısal inceleme yöntemleri araştırılmış, bu yöntemler FLUENT yazılımına uyarlanmış ve bunların göreceli geçerlilikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında ısı borularında gerçekleşen fiziksel olayların incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heat pipes are devices that involve such physical events as heat transfer by conduction and convection, variable mass flow rate, flow in porous media, surface tension and capillarity. In this work, a computational analysis of heat pipes was made by using FLUENT code and the solutions were compared with other solutions reported in the literature.The main simplification for achiving computational analyses of heat pipes with the available computational resources was to consider the liquid and vapour domains seperately and connect them to each other by the boundary conditions which was imposed at their interface.The methods of computational analyses of heat pipes in the literature were searched and adapted to FLUENT and their applicability was investigated. The physical phenomena taking place in heat pipes were analysed by using the results obtained.