Tekstil endüstrisi atıksularından ozonlama ile KOİ ve renk giderimi
COD and colour removal in a textile industry wastewater by ozonation
- Tez No: 245112
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ülkemizde tekstil endüstrisi sanayi pazarında önemli bir paya sahiptir. Bu sanayinin ihtiyaç duyduğu yüksek oranda su aynı zamanda büyük oranlarda atıksu oluşmasına da neden olmaktadır. Yüksek oranda su kullanımına bağlı olarak atıksu oluşturması, bu tesisleri çevresel duyarlılık açısından büyük bir ilgi odağı haline getirmektedir.Bu çalışmada, İstanbul'da bulunan bir tekstil endüstrisinde kimyasal arıtma ve ozon oksidasyonu yöntemleri kullanılarak KOİ ve renk giderim verimleri incelenmiştir.Bu çalışmada ozon oksidasyonunun mevcut kimyasal arıtma sistemi dahilinde nasıl uygulanabileceği araştırılmıştır. Bununla birlikte, atıksulara kimyasal arıtma uygulamadan sadece ozonlama yapılması durumundaki etkileri de incelenmiştir.Buna göre 32 mg/lt ozon konsantrasyonunda endüstriyel atıksuyun ozonlanması ile arıtma zamanı 10 dakikaya düşürülmüş, maliyet %54,9 oranında azaltılmıştır. Çıkış suyu kalitesi olarak tesisteki mevcut arıtmada KOİ ve renk giderimleri sırası ile %56 ve %87,5 iken. Ozonlama ile bu değerler %59,6 ve %91,4'e çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Textile industry has importance in the field of other industries in our country. Much water is needed for the industry it means so much wastewater also. Because of being high rate wastewater, these industries become cynosure of environment point of view.In this study COD and color removal efficiencies were searched in a pilot textile industry in Istanbul by using chemical and ozone oxidation treatment techniques.With this study, applicability of ozone oxidation technique in the stage of chemical treatment was searched. In addition to this, just ozone treatment effects without chemical addition also were searched and the results discussed.As a result, the treatment time was determined as 10 minutes by using optimum ozone concentration 32 mg/l. With this doze the cost of treatment was decreased as %54,9. Therefore effluent quality also was developed. While COD and color removals were %56 and %87,5 for present chemical treatment, these values were increased by using ozone application to %59,6 and %91,4 for COD and color, respectively.