LPG stok kaplarından farklı şartlarda gaz çıkışının incelenmesi
The researching of gas out flow from LPG store tanks in differents conditions
- Tez No: 245111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
1990'lı yıllarda Türkiye'de doğalgaz kullanımın yaygınlasmaya baslaması ve de çok düsükseviyelerde vergilendirilmesi sonucu LPG pazarında daralma yasanmaya baslanmıstır. Busüreçte tüplügaz ve dökmegazın yanında LPG'nin otogaz olarak da kullanılması vesegmentler arası vergi farklılıkları ortaya çıkması sonucunda vergi kaçakları artmıstır. (LPGtüplerine otogaz istasyonlarından dolum yapılması, bazı yerel firmaların rafinerilerdendökmegaz ve tüplügaz alması ve otogaz olarak istasyonlara ikmal yapması sonucu haksızkazanç sağlanmasına ve devletin vergi kaybına uğratılmasına neden olunmustur) Bunuönlemeye yönelik olarak üç farklı segmente uygulanan vergiler hemen hemen aynı düzeyegetirilmistir. Ancak bu uygulama sonucunda artan fiyatlar LPG'yi, doğalgaza karsırekabetinde zayıf düsürmüs olup, tüplügaz ve dökmegaz pazarının da hızlı bir sekildedaralmasına neden olmustur.Tüplügaz ve dökmegaz pazarı bir taraftan hızlı bir sekilde daralırken diğer taraftan da dağıtımfirmaları arasında yoğun bir rekabet yasanmaktadır. Pazardan daha fazla pay alabilmek verekabette bir adım öne çıkabilmek için firmalar değisik araçları ( fiyat rekabeti, reklam,promosyon, vs) kullanmaya devam etmektedir.Artan fiyatların da etkisi ile tüplügaz kullanıcıları ( Konut, restaurant, insaat firmaları,tersaneler, vs.) almıs oldukları tüpü, içinde minimum düzeyde LPG kalacak sekildedeğistirme istekleri, dökmegazda ise mevcut kullanım amacına göre tankta ki gazın minimumdüzeye gelmeden ikmal istememeleri ve sistemlerinin tüketimlerine göre en uygun sekildetasarlanmasına yönelik talepleri bulunmaktadır.Bu çalısmanın sonucunda yapılmıs olan modelleme ile tüplügaz ve dökmegaz sistemlerininfarklı tüketim debisi, çevre sıcaklığı, doluluk oranı ve LPG'yi olusturan bilesenlerin karısımoranları için çalısma sartlarının simülasyonunu yapan model olusturulmustur. Bu modeldenelde edilen simülasyon sonuçları ile tüplügaz ve dökmegaz sistemlerinin verimli bir sekildetasarlanması mümkün olacaktır. Bu sayede uygulamacıların tasarımını kolaylastıracağı gibikullanılacıların ihtiyaçlarının sorunsuz olarak karsılanması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to the increase of Natural Gas usage level and low tax rates on, LPG market was downsized in 1990?s. Alongside the cylinderic gas and bulk LPG, LPG was used as autogas andsome tax rate differences was occured between these segments. That?s why governmentencountered some tax exiles. ( Due to Cylinderic tubes is being filled from autogas stationsand some local firms purchased bulk and cylinderic LPG but they make with Autogas; firmshad improper benefit and the government encountered some tax exiles.) To prevent this, theMinistry of Financa of TURKEY, equalized the tax levels of these three segments. Howeverincreasing LPG prices, made natural gas advantageous position against LPG and caused thecylinderic and bulk LPG market to be increased.Currently, not also the cylinderic and bulk LPG market is down sizing but also competetion isbecoming intensive. Firms keep performing various competetion activities ( price, promotion,ads etc.) in order to take more share from the market.Due to increased prices, cylinderic LPG users ( houses, restaurants, construciton firms, yardsetc.. ) demand to use all LPG inside the cylinderic tube. On the other hand bulk LPG usersdon?t want to make order until the gas level is too low and also they want the systems to becreated as optimum efficiency level.The model which makes simulation of work conditions for bulk LPG systems, differentconsumption flow, environment temprature, level and mix proportion of LPG componentsformed by a model which is a result of this study. To plan effectiveley cylinderic tube andbulk LPG systems is possible with getting simulation?s results from this model. So, this modelwill facilitate applyer?s imaginations and also it will meet with user?s needs without anyproblem.