Sismik moment tensör analizi ile 2007-2008 yıllarındaki m ? 4,0 türkiye depremlerinin kaynak parametrelerinin bulunması
Determination of source parameters of the earthquakes with m ? 4.0 occurred in Turkey between 2007 and 2008 by seismic moment tensor analysis
  1. Tez No: 245164
  2. Yazar: TUĞBAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT UTKUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de 2007-2008 yılları arasında meydana gelmiş magnitüdü 4'e eşit veya daha büyük olan depremlerin kaynak parametreleri moment tensör yöntemi ile incelenmiştir. Bu amaçla Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Deprem Araştırma Dairesi, Sismoloji Şubesi tarafından oluşturulmuş deprem kataloğunda yer alan en az 3 istasyon veri kaydına sahip 100 adet deprem belirlenmiştir. Moment tensör ters çözümlerinde bu depremlerde yine Deprem Araştırma Dairesi tarafından işletilen Ulusal Sismik Ağı oluşturan istasyonlarda kaydedilen verilerden yararlanılmıştır. Katalog verileri, sismogramlar ve kabuk yapısı kullanılarak deviatorik moment tensör ters çözümünden bu depremlerin kaynak parametreleri (doğrultu, eğim ve atım), sismik moment ve dolayısıyla moment magnitüd değerleri elde edilmiştir. Bu çözümlerden elde edilen kaynak parametreleri bu depremlerin meydana geldiği fay kuşaklarındaki tektonik yapı ile uyum içerisindedir. Sonuçlar bazı sismoloji merkezlerinin varolan çözümleriyle karşılaştırılmış, bu çalışmanın Türkiye için bir Moment Tensör kataloğu oluşturulması için bir adım oluşturduğu ve depremlerle ilgili araştırmalarda faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the source parameters of the earthquakes with magnitude equal to or greater than 4.0 occurred in Turkey between 2007 and 2008 are investigated by the seismic moment tensor method. For this purpose, 100 earthquakes with at least three station broadband data recordings in the earthquake catalog prepared by Seismology Section of Earthquake Research Department under General Directorate of Disaster Affairs are selected for the analysis. In the seismic moment tensor solutions, the data recorded at the stations of National Seismic Network operated by Earthquake Research Department is used. Source parameters (strike, dip and rake), seismic moment and moment magnitude values of these earthquakes are obtained from deviatoric moment tensor analyses based on crustal model, seismograms and catalog data. The source parameters of the earthquakes obtained from these solutions are consistent with the tectonic structure of the regions where these earthquakes have been located. The results have been compared with the existing solutions of the some seismological centres and it is considered that the study will constitute a step forward constructing a Moment Tensor Catalog for Turkey and will be helpful for the future seismotectonic studies.