Isparta Büklümü'nde derin odaklı depremlerin sismik moment tensörü ile analizi
The anaylsis of deep focused earthquakes occured in Isparta Angle with seismic moment tensor
- Tez No: 309723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Isparta Büklümü ve çevresindeki tektonik yapıları araştırmak ve sismotektonik özellikleri ortaya koymak amacıyla bölgede meydana gelen derin odaklı depremlerin moment tensör ters çözüm yöntemi kullanılarak odak mekanizması çözümleri belirlenmiştir.Isparta büklümünde ve büklümü şekillendiren tektonik yapılar üzerinde 2006-2009 yılları arasında meydana gelen depremler Missouri Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Jeofizik bölümü ve Süleyman Demirel Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümü ve Afet ve Acil durum Başkanlığı tarafından çalıştırılan 54 ve KRDAE tarafından batı Anadolu'da çalıştırılan diğer istasyonlar ile oluşturulmuş bir sismik ağ tarafından alınan sismik veriler kullanılmıştır. Sinyal-gürültü oranı yüksek, yüzey dalgası büyüklüğü 3.5 ve büyük olan toplam 74 adet analizi yapılarak faylanma mekanziması çözümleri elde edilmiştir. Çözümlerde üç bileşen geniş bant deprem istasyonlarında dalga şekli verilerinin sismik moment tensör çözümlemesi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçların tektonik yapı üzerindeki uzaysal dağılımı dikkate alınarak bölgenin sismotektonik yapısı ortaya konulmuştur.Isparta Büklümü ve çevresinde derin odaklı depremler Antalya Körfezi ve çevresinde, okyanusal kabuğun kıtasal kabuğun altına daldığı yay üzerinde ve Rodos adası ve çevresinde kümeleştiği görülmektedir. Bu depremlerden elde edilen sonuçlara göre, Antalya Körfezi ve kuzeyinde eğim atımlı ters faylanmanın hakim olduğu görülmektedir. Yay üzerinde faylanma mekanizmansın oldukça karmaşık olduğu, Rodos Adası ve çevresinde ise çoğunlukla eğim atımlı normal faylanmanın olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, focal mechanism solutions of deep earthquakes occured in the region were calculated using moment tensor inversion to investigate the tectonic structures and to display the seismotectonic properties of Isparta Angle and its surrounding area.Earthquakes between 2006 - 2009 at Isparta Angle and also at the structures which shaped the Isparta Angle were obtained from a seismic network operated by Missouri University, Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute (KOERI) Geophysical division, Suleyman Demirel University Geophysical Division and The Directorate Disaster and Emergency Management which consists of 54 stations. The other stations belongs KOERI operated in Western Anatolia Region. Focal mechanism were solved for 74 earthquakes with surface wave magnitude higher than 3.5 and with high signal to noise ratio. Seismic moment tensor inversion of waveforms recorded by three component broadband stations were used in solutions. The spatial distribution of our results is a basis to determine the seismotectonic features of the region.The deep earthquakes at Isparta Angle and the surrounding area are located on subduction belts at Gulf of Antalya, Rhodes Island and their territories. Results observed from these earthquakes show us that, reverse faulting system is dominant in Gulf of Antalya and the nothern part of it. It can be clearly seen that, the faulting mechanism on the subduction belt is very complex; and, at Rhodes Island and its surrounding areas normal faulting is effective.