İçme ve atık su borularının rehabilitasyonu
The rehabilitation of drinking and waste water pipe
  1. Tez No: 245189
  2. Yazar: BURAK YALÇIN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ SALTABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada mevcut olan altyapı sistemleri ve bu sistemler üzerinde oluşan arızalar, bu arızaların çeşitleri, tespit yöntemleri ve çözüm yöntemleri ele alınmıştır. Günümüzde, yapılan çalışmalar özellikle de teknolojik ilerlemelerin bu konu üzerindeki etkileri giderek artmaktadır. CCTV (Kapalı devre televizyon sistemi) sayesinde altyapı sistemleri üzerinde yapılan çalışmalar sonucu alınan bilgilere dayanılarak tamir yöntemlerinin belirlenmesi sağlanır.Yine bu çalışmada kazısız teknoloji çalışmaları incelenerek CCTV incelemelerinden alınan sonuçlar neticesinde altyapı sistemlerinin kazısız yöntemlerden hangisi ile iyileştirme çalışması yapılabileceği ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, operational conditions of current infrastructure systems and some breakdowns occurred in these systems, these breakdowns? types, identification methods and repairing methods were investigated. Nowadays, the work on these issues, particularly the impact of technological progress is increasing. Through CCTV (closed circuit television system) as a result of the work on infrastructure systems based on information received to determine the repair methods will be provided.Again this technology works trenchless technology study examined the results of the examination result of the CCTV systems in the infrastructure without excavation work can be done to improve the methods which are described in a detailed manner.