Mevcut yapıların kat adedinin değişimine göre performanslarının karşılaştırılması
The comparison of performances according to the changing of the number of flats' available structures
  1. Tez No: 245190
  2. Yazar: MEHDİN DERE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ZEKİ ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada DBYYHY-2007'de yer alan Doğrusal Olmayan Analiz Yöntemlerinden Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi (Pushover Analizi) ile mevcut yapıların performansının nasıl belirleneceği açıklanmış ve aynı yapıların farklı kat adedleri için uygulanarak karşılaştırmalar yapılmıştır.Altı bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde çalışmanın amacı ve kapsamı hakkında bilgi sunulmuştur. İkinci bölümde Performansa Dayalı Yapı Tasarımı kavramı irdelenmiş, performans kavramı açıklanarak, yapıların performans seviyelerinin belirlenmesindeki faktörler ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi Analizi ile yapıların performans seviyelerinin nasıl belirleneceği açıklanmıştır. Dördüncü bölümde mevcut yapıların performansının belirlenmesinde bilgi düzeyleri ve katsayıları hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde 1975 ve 1998 Deprem Yönetmeliklerine göre modellenen mevcut yapıların performans seviyesi STA4 CAD analiz programı yardımıyla belirlenmiştir. Bu yapıların 2007 Deprem Yönetmeliğine göre kesiti yetersiz olan taşıyıcı sistem elemanlarının kesitleri yeniden belirlenerek elde edilen yapının performans seviyesi belirlenmiştir. 1975 ve 1998 Deprem Yönetmeliklerine göre modellenen mevcut yapıların farklı katları için performans seviyeleri elde edilmiştir. Son bölümde analiz sonucunda ortaya çıkan performans seviyeleri incelenmiş ve performans kriterlerine göre genel bir değerlendirme yapılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the DBYYHY-2007 Nonlinear Analysis of Increasing Equivalent Earthquake Load Method (Push Static Analysis) with the performance of existing structures is explained how to identify and apply for different times by the number of comparisons were made.The first part of this work consists of six sections in the study were presented information about the purpose and scope. In the second section, the concept of Performance Based Design of Structures has been analyzed, the performance will be open concept, structure and performance levels have been determined to factors. In the third section Equivalent Earethquake Load Increasing Method (Static Push) Analysis of the structure is explained how to determine performance levels. The fourth section of the performance of existing stuctures to determine the level of knowledge and information about the coefficients are given. According to regulation 1975 and 1998 earthquake in the fifth model, the performance level of the existing structures with the help of program analysis STA4 CAD has been identified. According to this structure cross section of the 2007 Earthquake insufficient regulation of the carrier system of cross-sections obtained by re-determined performance level of the structure has been identified. Earthquke in 1975 and 1998 according to the model regulations for the performance level of the existing structure of the different layers have been obtained. In the last section of the analysis results were examined and the performance level has been an overall exaluation based on perfromance criteria.