Bilgisayar güvenliğinde yapay bağışıklık sisteminin kullanılması
Immune base system in computer security
- Tez No: 245217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZULLAH TEMURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada bilgi ve bilgisayar güvenliğini sağlamak için geliştirilen araçlardan birisi olan saldırı tespit sistemleri (STS) incelenmiş, STS geliştirmek için kullanılan yöntemler araştırılmıştır. Bu çalışmanın ana konusu olan yapay bağışıklık sistemi (YBS) üzerine detaylı bir inceleme yapılmış ve YBS kullanılarak zeki bir STS geliştirilmiştir.Geliştirilen sistemden elde edilen sonuçlar, diğer yaklaşımlardan elde edilen değerler ile karşılaştırılmış ,farklılıklar sunulmuştur.Yapılan araştırma, inceleme ve değerlendirme çalışmalarından yola çıkarak bu tez kapsamında geliştirilen yazılım ve sunulan önerilerin, ülkemizde bilgi ve bilgisayar güvenliği konusunda yapılacak çalışmalara büyük katkılar sağlaması ve yeni ufuklar açması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, intrusion detection systems (IDS) which are important tools for providing information and computer security were analyzed, the methods used in developing IDS were reviewed. A detailed analysis about the artificial immune base system, IDS was presented and this IDS were compared to the other classical IDS. In the light of those, differences between this methods were given.According to the reviews, the evaluations and the experiences gained on IDSs during this study, it can be concluded that this study might contribute to improve the studies on information and computer security being done in near future and bring more awareness and perceptions to the security issues.