Kapalı çevrimli gözlemleyiciler ile asenkron motorlarda durum değişkenlerinin kestirimi
Estimation of state variables in induction motors with closed loop observers
  1. Tez No: 245218
  2. Yazar: ŞANSAL BİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADETTİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında değişik besleme koşulları için sabit hızda çalışmakta olan üç fazlı sincap kafesli bir asenkron motorun durum değişkenlerinin (stator akım ve rotor akı bileşenleri) kestirimi amaçlanmıştır. Kestirim için tam-mertebeli ve indirgenmiş-mertebeli gözlemleyiciler kullanılmıştır. Gözlemleyicilerin tasarımında asenkron motorun sabit hız için d-q eksen sistemi durum uzayı modelinden yararlanılmıştır. Her iki gözlemleyici için geliştirilen kestirim algoritmaları MATLAB yazılım ortamında programlanmıştır.Söz konusu kestirim algoritmaları ile sinüzoidal ve 6 adımlı besleme için asenkron motorun durum uzayı modelinin benzetiminden elde edilen giriş/çıkış verileri kullanılarak değişik gözlemleyici kazanç matrislerine ilişkin kestirim sonuçları elde edilmiştir.Elde edilen kestirim sonuçlarının asenkron motorun benzetim sonuçları ile oldukça uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to estimate the state variables (stator currents, rotor fluxes) of a three phase squirrel-cage induction motor driven at constant speed for different supplies. Full-order and reduced-order observers are used for estimation. In observer design, the state-space model derived in the d-q axis domain of constant-speed induction motor is utilized. Estimation algorithms developed for either observer are programmed on MATLAB software environment.In the estimation algorithms, some results for different observer gain matrices are obtained from input/output data of the state-space simulation of induction motor supplied by sinusoidal and six-step voltage sources.It is shown that estimation results are quite consistent with the simulation results of induction motor.