Sakarya il merkezindeki kan bankalarına bağışta bulunan kişilerin Hepetit B pozitif olanların oranının saptanması
The identification of rate of people infected by Hepatitis B positive who are the volunteers donate blood, in the blood banks in the center of Sakarya province
- Tez No: 245232
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kan transfüzyonlarında en sık karşılaşılan komplikasyon, transfüzyonla bulaşan enfeksiyonlardır. Hepatit B virüsü (HBV), kan merkezlerinde rutin olarak taranır. Güvenli kan transfüzyonu için bu taramaların yapılması zorunlu olup, bu sonuçlar bir yandan da yörenin seropozitiflik oranları hakkında fikir verirler. Bu çalışmada HBV'nin genom yapısı, serolojisi, bulaşma yoları, dünya ve Türkiye'deki bulunma sıklığı ve yayılışı hakkında genel bilgiler verilerek, Sakarya il merkezindeki Kan Bankalarına kan bağışında bulunan 21552 gönüllü donörün kan numuneleri ile transfüzyonla bulaşan enfeksiyonlara yönelik tarama testlerinden olan HBsAg testi çalışıldı. 2008 yılını kapsayan bu çalışmada 21552 kan numunesinden 485' inde HBsAg(+) olarak bulundu. Buna göre 2008 yılı için Sakarya merkezinde HBV seropozitiflik oranı % 2,25 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The infections spread by transfusion is the most frequently encountered complication in blood transfusion. Virus Hepatitis B (HBV) is scanned as a routine in blood centers. This scanning is required for safe blood transfusion, on the other hand, these results give an idea about the rate of seropositivity. In this study, the general informations that about genome structure, serology, infection outlets of HBV and spread and encountering frequency of HBV in Turkey are given. In addition, the blood samples of 21552 volunteers who donate blood in central blood banks in Sakarya province were scanned by HBsAg test to identify infection which is occured because of transfusion. In 2008, HBsAg (+) was identified in 485 of covering 21552 blood samples from this study. According to this information, along the year of 2008, % 2,25 rate of HBV seropozitivity has been identified in the center of Sakarya.