Trafikteki taşıtların teknik şartlarının incelenmesi
Investigating technical conditions of vehicles in traffic
  1. Tez No: 245233
  2. Yazar: ÜMİT TANSEL EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ELDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Trafik, İstatistik, Technical Education, Traffic, Statistics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada taşıtların trafikte gerekli teknik şartları sağlayıp sağlamadıklarının incelemesi yapılmıştır. Taşıtların denetimi ile ilgili yönetmeliklere ve gerekli teknik şartların neler olduğuna ikinci bölümde değinilmiştir.Taşıtların teknik şartlarına ve araç üzerine etkilerine ise üçüncü bölümde değinilmiş, ayrıca bu bölümde taşıt parça ve donanım kusurlarının ekonomiye, trafik kazalarına, çevreye ve hava kirliliğine etkileri üzerinde durulmuştur.Motorlu taşıtlar uluslararası kurallarla belirlenmiş gerekli teknik yeterliliklere sahip olmalıdır. Taşıtların bu teknik kapasite ve nitelikte üretimi yanında, kullanım süresince bu niteliklerini koruması önem taşımaktadır. Bu sebeple trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemek için araç sahipleri araçların bakımlarını eksiksiz ve noksansız yaptırması gerekiyor. Türkiye'de taşıtların üretimden sonra trafikte teknik yeterliliğe sahip olup olmadığını denetleme yetkisi Ulaştırma Bakanlığı tarafından özel muayene istasyonlarına verilmiş, bu istasyonlar işletmeye açılıncaya kadar ise Karayolları Genel Müdürlüğüne ait muayene istasyonlarında yapılacağı yönetmelikle bildirilmiştir. Bu çalışmanın dördüncü bölümünde özel araç muayene istasyonlarından, özel ve yetkili araç servislerinden elde edilen veriler sonucu araçların teknik şartları incelenmiş ve mevcut trafikteki araçların durumu ortaya konulmuştur.Beşinci bölümde çalışmanın değerlendirilmesi ve ölçüm sonuçlarının analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether or not vehicles in traffic have the necessary technical conditions. Written regulations related to the vehicle examinations, including what the technical conditions are, are explained in the second chapter.Technical conditions of vehicles and the effects on a vehicle are clarified in the third chapter. As well, effects of faults of vehicle parts and rigging on the economy, traffic accident, environment, and air pollution are elucidated in this chapter.Motorized vehicles should have the necessary technical sufficiency identified through international rules. Besides this technical capacity and production of the vehicles in that quality, having these properties during the use of vehicles is very important. Hence, there is a need people who have vehicles should completely repair and maintenance of their autos in order to improve traffic safety. Private inspection stations are assigned by the Ministry of Transportation to examine whether or not vehicles in traffic have the necessary technical conditions in Turkey, and inspection stations of General Directorate of Highways are authorized until the private stations are opened. Technical conditions of vehicles as a result of the data obtained from private inspection stations and authorized vehicle services are investigated and the case of vehicles are reported in the forth chapter of this study.Analyses of the measurement results and evaluation of the study are presented in the fifth chapter.