İstatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak, matematiksel modelleme ile akarsuların akım değerlerinin tahmini
The guess of small rivers flow rates by using statical analysis methods and mathematical modeling
- Tez No: 245249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ülkemizin sahip olduğu akarsu kaynaklarından yararlanabilmek için akarsuların akım değerlerinin bilinmesi gerekmektedir.Akarsuların akım değerlerini tahmin edebilmek için, birçok bilimsel çalışmalar yapılmış ve matematiksel modeller kurulmuştur.Bu tezin amacı; küçük akarsuların sayılarının çok olmasından dolayı günlük akım değerlerini gerçek ölçümler yaparak elde etmek mümkün değildir. Bu nedenle gerçeğe en yakın değerlerini tahmin edebilmek için doğadaki akarsuyun benzeri laboratuar ortamında oluşturulmuş, gerçek akım değeri bilinen akarsuların değerleri kullanılarak modelleme yapılmış ve akım değeri belli olmayan akarsuların yaklaşık akım değerleri tahmin edilmeye çalışılmıştır.Bu tezde seçilen küçük akarsuların değişik istatistiksel yöntemler kullanılarak gerçeğe en yakın olan akım değerleri tahmin edilmiştir.Bu tezin birinci bölümünde; tezin amacı belirtilmiş ve literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölümde ise; deneysel çalışmalar yapılmış, model teorisi anlatılmış Üçüncü bölümde istatistiksel yöntemlerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde yapılan çalışmalar değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar son bölümde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
To be able to from the rivers of Turkey, we should be known the rate of those river?s flows. To estimate those mentioned rates, various scientific studies and mathematical models have been made.The aim of this study: Because there are many small rivers, gaining the daily rates of rivers flow. Therefor, to be able to gain access to the exact measurement, river modal which is similar to a real flow, is created in the laboratory. Then, a modelling was as the flow rates of river, and finally approximate flow rates of the rivers was tried to be estimated.In this thesis, it was estimated the flow of small rivers, by using different statistical methods.In the first part of this study, the purpose is determined, the resources are scanned. In the second part, on the other hand, the experimental studies are carried out, the model theory is explained, ın the third statistical methods are stated of. And finally, in the fourty part, the studies are evaluated and the result is presented.