Taraklı'daki sivil mimarlık örnekleri ile Halim Düzgün Evi'nin proje ve Ali Pektaş Evi'nin restorasyon çalışmaları
Civil architecture of examples is in Tarakli and Halim Düzgün of Home?s projects and Ali Pektaş of Home?s restoration studies
- Tez No: 245250
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CELAL APAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Taraklı geçmişten günümüze kadar gelen, Osmanlı mimarisine ait örnekleriyle kültürel mirasımızın var olduğu önemli bir yerleşim birimidir. Taraklı'nın sahip olduğu anıtsal ve sivil yapıların etkin bir restorasyonu için fiziksel yapısı, tarihsel mimari değerleri ve çevresiyle ile birlikte ele alınıp incelenmektedir.Bu tez çalışmasında tarihsel gelişim süreci içerisinde eserlerin yapımında kullanılan malzemeler temin edilerek inşa edildiği ve değişim koşullarının bu eserlere tesiri ilke olarak belirlenmiştir. Sivil yapıların kişisel amaçlara uygun mimari yerleşimi, iç mekân düzenleri, yapım sistemleri, çatılarının özellikleri, kat sayıları ile çevreye uyumu özgün niteliktedir. Anıtsal yapılar ise toplumsal nitelikli büyük eserler olup bu yapılarda toplumun tarihi öyküsü vardır.Çalışma konusu seçilen Halim Düzgün Evi'nin rölöve ve restorasyon projeleri hazırlanıp özgün dokusu bozulmadan gerekli koruma müdahaleleri doğrultusunda ele alınıp incelenmiştir. Fakat bu yapı tez çalışma döneminde uygulama aşamasına geçmediği için çalışmada örnek uygulama olarak Ali Pektaş Evi gösterilmiştir.Ali Pektaş Evi'nin restorasyon çalışmaları, proje ve resimlerle desteklenmiş analiz çalışmaları yapılarak uygulama aşamasında uygulanan tekniklerle birlikte yapının özgünlüğü bozulmadan gerekli denetim altında kontrolleri yapılarak çalışmalar tamamlanmıştır. Ayrıca Ali Pektaş Evi'nin mimari, yapısal ve strüktürel analizi yapılarak doğal yöresel malzemelerin kullanılması, onarım tekniklerinin de bu ilkeler ışığında ele alınması maliyetin düşmesini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
From the past and from today until Taraklı traditional Turkish houses have our cultural heritage as an important example of Ottoman architecture, the rich are today. Monumental and civil structures have Taraklı of an effective restoration of the physical structure and the environment be considered in conjunction with the historical architecture with value are examined. This work within the historical development process of the material obtained by the construction of the building and changes to work conditions that are identified as the principle of efficiency. Personal goal of civil structures in accordance with architectural layout, interior layouts, construction systems, the roof of the properties, the number of times the environment is in harmony with the original quality. The great works of monumental buildings and qualified social structures of society on this story is.Halim Düzgün house of work, the subject of proper home and restoration projects prepared rölöve original intact tissue taken in accordance with the necessary protection interventions and examined. But during the implementation phase of this thesis, the structure does not exceed the application for the study sample are shown as Ali Pektaş house. Ali Pektaş house of restoration work, project work and image analysis was performed, supported by the implementation phase with the applied techniques of the uniqueness of the intact structure below the controls necessary to control the work was completed. In addition, Ali Pektaş house of architecture, structural and structural analysis of the use of the natural local materials, repair techniques to be addressed in the light of these principles has revealed the cost of falling.