Emniyetli yolcu tahliyesinde baş üstü dolapları faktörü
The factor of overhead bins in safe passenger evacuation
  1. Tez No: 897407
  2. Yazar: GÜVENÇ KIRKLAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM RODOPLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma acil durumlarda yolcu tahliyesinin nasıl hızlandırılabileceği konusunun araştırılması amacı ile yapılmıştır. Uçakların park pozisyonundan ayrılıp pist başına gidene kadar geçen sürede, yolcuların ayağa kalkıp baş üstü dolaplarını kullanmaları havacılık emniyeti açısından tehlike oluşturmaktadır. Çünkü taksi yaparken ani fren ya da manevra yapılabilir ve bu esnada açık baş üstü dolaplarından düşebilecek eşyalar yolcuların yaralanmasına sebep olabilir. Benzer şekilde, uçakların alçalmaya başlayıp inişi gerçekleştirerek park pozisyonuna varana kadar geçen süre içerisinde, aceleci davranıp el bagajlarını almak isteyen yolcuların baş üstü dolaplarını açmaları hem koridoru valizlerle dolduracak hem de olası bir tahliyede yolcuların kurtulma olasılığını azaltacaktır. Yine benzer şekilde türbülans esnasında da gerek yolcu tarafından gerek ise kendiliğinden açılabilecek baş üstü dolapları uçuş emniyeti açısından tehlike oluşturmaktadır. Baş üstü dolaplarında alınacak önlemlerle bu riskler azaltılabilir ya da tamamen ortadan kaldırılabilir. Bu faktörlere bakıldığında baş üstü dolaplarının kilitli kalması ve kabin amirin kontrolünde açılıp kapatılması uçuş emniyeti açısından daha yararlı olacaktır. Yolcu tahliyesi açısından bakıldığında da yolcuların herhangi bir acil durumda tahliye edilmesi gerektiği anlarda baş üstü dolaplarının kilitli kalması faydalı olacaktır. Çünkü tamamı dolu olan özellikle dar gövdeli bir uçak düşünüldüğünde eğer yolcular el bagajlarını almak isterlerse tahliye süreci oldukça uzayacaktır. Ancak kilitli baş üstü dolabından eşyalarını alamayan yolcular ister istemez arka taraf da kalan yolcuların tepkisi ve paniğiyle kaçmaya çalışacaktır. Tahliye süresi bu durumda daha da kısa zamanlı yapılabilir ve yolcuların hayatta kalması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate how passenger evacuation can be accelerated in emergency situations. It poses a danger to aviation safety if passengers stand up and use the overhead bins during the period between the planes leaving the parking position and heading to the runway. Because sudden braking or maneuvering may be done while taxiing, and items that may fall from open overhead bins may cause injuries to passengers. Similarly, during the period between the planes starting to descend and landing and reaching the parking position, passengers who act in a hurry and want to take their hand luggage by opening the overhead lockers will fill the aisle with suitcases and reduce the possibility of passengers being saved in case of a possible evacuation. Similarly, overhead bins that can be opened either by the passenger or by themselves during turbulence pose a danger to flight safety. These risks can be reduced or completely eliminated by taking precautions in overhead bins. Considering these factors, it would be more beneficial for flight safety to keep the overhead lockers locked and to open and close them under the control of the cabin chief. From a passenger evacuation perspective, it would be beneficial to keep overhead lockers locked in case passengers need to be evacuated in an emergency. Because, considering a fully occupied narrow-body aircraft, if passengers want to take their hand luggage, the evacuation process will take quite a long time. However, passengers who cannot get their belongings from the locked overhead locker will inevitably try to escape due to the reaction and panic of the passengers remaining in the back. In this case, the evacuation time can be made even shorter and the survival of the passengers can be ensured.