Histogram tabanlı algoritmalarla sanal giriş birimi tasarımı
Virtual input design with histogram based algorithms
  1. Tez No: 245255
  2. Yazar: SELMAN HIZAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gerçek zamanlı video kaynağından alınan görüntü çerçeveleri analiz edilerek insan ve objelerin hareketlerinin analiz edilmesi, sağlık sektörü başta olmak üzere, endüstri ve eğlence sektöründe yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kullanılan bu sistemler oldukça pahalı olmalarından dolayı yaygın değildir. Bilgisayar yazılım ve donanımındaki hızlı gelişme ve beraberinde düşen fiyatlar, bu konudaki çalışmaları artırmıştır.Bu tez çalışmasında histogram tabanlı algoritmalarla bir sanal giriş birimi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Gerçek zamanlı video kaynağından görüntü çerçeveleri alınarak, bu görüntülerden hareketli nesneler belirlenmiştir. Bu hareketlerden insan vücudu hareketlerine benzeyen hareketleri seçip, 15 farklı insan üst vücut pozisyonlarını Windows işletim sistemi ve Windows işletim sistemi altında çalışan programların kontrolü amaçlı kullanımı gerçekleştirilmiştir.Gerçekleştirilen sanal giriş birimi standart bilgisayar giriş birimlerinin birçok fonksiyonlarını yerine getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Analysis of the movement of people and objects from real time image frames which is taken from video source is widely used especially in the health sector, industry and entertainment sector. These systems are not widespread because of being very expensive. Computer software and hardware development and with the fast falling prices, increased efforts in this regard.In this thesis, virtual input unit is designed and implemented with histogram based algorithms. Moving objects are determined from real time image frames which are received from the video source. Then the movement is selected which is similar to human body movements. 15 different human upper body positions are implemented to control programs which are running in the Windows operating system and Windows operating system based software?s.Implemented system performs many functions of the standard computer input unit.