Web 2.0 teknolojileri ve açık kaynak kodlu öğretim yönetim kullanılarak uzaktan eğitim sistemi uygulaması
An e-learning application using web 2.0 technologies and open source learning management systems
  1. Tez No: 245256
  2. Yazar: MURAT ÇEKİNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KOCABIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Uzaktan eğitim, hızla gelişen ve yaygınlaşan eğitim modelidir. Bu çalışmada açık kaynak kodlu öğretim yönetim programı kullanılarak uzaktan eğitim sistemi kurulmuştur. İlk olarak uzaktan eğitimin amacı ve getirdiği avantajlar incelenmiştir. Uzaktan eğitimde kullanılan açık kaynak kodlu yazılımlar incelenmiş ve en yaygın şekilde kullanılan Moodle ve Atutor arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Moodle, sunduğu avantaj nedeniyle uygulama yapılacak program olarak seçilmiştir. Bu aşamadan sonra Windows sunucu üzerine Moodle kurumunu gerçekleştirilmiştir. Moodle üzerinde gerekli görsel ve programsal değişiklikler yapıldıktan sonra örnek ders sisteme eklenmiştir. Sunucu üzerinde geliştirme yaparken belli kısıtların olması, her değişiklik sonrası sistemin yeniden çalışıtırılıp test edilme zorunluluğu ve sistemin farklı internet browserlarında farklı görünmesi, geliştirme aşamasında karşılaşılan zorluklardır.
Özet (Çeviri)
Distance education is an education model that is fast growing and becoming widespread. In this study, the distance education system was established by using an open source education management program. First of all, the purpose and the advantages of the distance education were examined. Open sourced softwares, widely used in distance education, are researched and comparisons were made between Moodle and ATutor. Moodle was selected as the application program because of the advantages offered by it. Then the institution of Moodle was held on a Windows server. After making the necessary changes on the visual and code of Moodle, the example lesson was added to the system. Certain restrictions of the development on the server, the necessity of restarting and testing the server after each change and the visual differences of the system over different web browsers were the difficulties that faced during the development period.