Sanallaştırılmış ağ topolojisi üzerinde güvenlik duvarı ve tehdit gözetleme sistemlerinin otomatize test edilmesi
Automatizion of intrusion detection system and firewalls testing
- Tez No: 245254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Elektronik dünyasının gelişmesinde rol oynayan en önemli iki unsur; işlemci hızı ve bellek kapasitesidir. Bu iki kıstası belirleyen kaynakların her 18 ayda bir iki katına çıkması bilişim teknolojilerindeki gelişmelere büyük bir ivme kazandırmıştır. Bu gelişmelere paralel olarak, kişisel bilgisayarların her eve girmesi ve son olarak mobil araçların herkes tarafından yaygın olarak kullanılması ile beraber, bilginin dijital ortamdaki yeri daha da önem kazanmıştır. Ayrıca internet dünyasında yaşanan hızlı gelişmeler, bilgiye kolay ve hızlı erişimi kaçınılmaz kılmış, elektrik ve su gibi internet erişimini de insanoğlunun vazgeçilmezleri arasına sokmuştur.Bankacılık, ticaret, sağlık gibi kişisel ihtiyaçlardan, vergilendirme, nüfus idaresi, eğitim gibi kurumsal ihtiyaçlara kadar birçok işlemin internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor olması, bu işlemler sırasında kullanılan bilgilere ve servislere yönelik tehditleri de beraberinde getirmektedir. Kritik uygulamaların üzerinde koştuğu internet alt yapısını oluşturan en temel unsur ağ yapısıdır. Bu nedenle, hassas bilgilere karşı yapılan saldırılar ve bu tehditlere karşı alınması gereken önlemler ( ağ güvenliği ) büyük oranda ağ bileşenleri ve standartları üzerinde gerçekleştirilmektedir.Son yıllarda en temel ağ bileşenlerine ve standartlarına yapılan başarılı saldırılar ağ güvenliği konusunda teknik analizlerin ve detaylı akademik çalışmaların gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Two phenomena playing key roles in the electronical world are; processor speed and memory capacity. Doubling of these resources approximately every 18 months has been giving a substantial acceleration to development of information technologies. In paralel to these improvements, with the ever increasing usage and pervasiveness of personal computers and mobile devices, importance and privacy of the information has become critical in the digital environment. Moreover, the rapid improvements in the Internet resulted in accessing data quickly and more importantly easily, in the end making the Internet Access one of vital resources such as water and electricty.The fact that nearly all of our needs, from individual ones like banking, commerce, health to institutional ones such as taxes, education, population administration are provided via Internet brings the vast threats against the data and services used by these systems. The single and basic element on which all critical Internet applications run is the network infrastructure. This is the direct consequence of facing malicious attacks and researching against these attacks on network level components and standards.Extremely critical vulnerabilities found in recent years on the Internet network?s most basic standards have prioritized the technical analysis and systematic academical studies on network security.