Emniyetli fırın kontrol kartı tasarımı ve analizi
Design and analysis of a safety oven control circuit
  1. Tez No: 245264
  2. Yazar: MUSA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. ÖZLEM ÜNVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gerçekleştirilen bu tez çalışmasında amaç, deneysel ve teorik emniyetli fırın kontrol kartı tasarımı yapmaktır. Emniyetli fırın kontrol kartı analog ve dijital kartlardan oluşmaktadır. Dijital kontrol kartı, sıcaklık kontrollü pişirme algoritmalarının olduğu mikrodenetleyici temelli devreleri içermektedir. Kontrol kartından bağımsız olan analog elektronik kart ise yüksek sıcaklıkta kapıyı kilitlemekte ve kullanıcı güvenliğini sağlamaktadır. Fırınlarda, fırın içi sıcaklığı belli bir eşik değerin üzerine çıktığında, kullanıcının zarar görmesini engellemek için kapının kilitlenmesi istenmektedir. Bu iş için kullanılacak emniyet devrelerinin IEC-60335-1 4. versiyon A1 madde 19.11.2'de tariflenen test koşullarında, içerisindeki bazı elektronik elemanlarda arıza çıksa bile güvenli bir şekilde kapıyı kilitlemesi gerekmektedir. İlgili IEC standardına uygun şekilde çalışabilecek kapı emniyeti devresi sayesinde kullanıcılar fırın içi sıcaklık çok yüksek iken kapıyı açamayacak ve zarar görmeyecektir. Bu tez çalışmasının donanım kısmında dijital fırın kontrol kartı ve analog kapı kilidi kartı anlatılmış, yazılım kısmına algoritma ve test sonuçları eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a safety oven control circuit, which has analog and digital parts, is designed theoretically and experimentally. Temperature controlled microprocessor circuits which have cooking algorithms were included in the digital part of the circuit design. In addition, the analog part, which locks the doorlock of the oven at high temperatures, combined to the design. In household ovens, when the temperature of the inside part of the stove exceeds the defined threshold temperature value, the door of the oven must be locked for preventing the users from dangerous conditions. In IEC-60335-1 standarts 4. version A1?s 19.11.2 article, the description of the the safety circuits testing conditions is given. According to the IEC-60335 standarts, even if any components of the safety circuit is damaged, the door of the oven must maintain the locked condition of the oven for the safety, so that the users couldn?t manage to open the oven?s door when the temperature of the oven is at very high levels. Hardware part which is the first major subject of the thesis, includes; digital control circuit and the analog doorlock circuit designs. In the software step of the thesis, software studies were executed. Algorithms and test results are the main scopes of this section.