Tarihi çevrelerde kentsel yenileme eğilimleri: Tuzla Köyiçi örneği
Urban renewable approach in historic sites: Tuzla Intravillage case study
- Tez No: 245305
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Tarihi kent dokuları zaman içerisinde farklı boyutlarda köhnemeye, eskimeye, terk edilmeye hatta yok olmaya maruz kalabilirler. Doğal ve yapay etkiler sonucunda tarihi çevreler olarak da adlandırdığımız bu alanlar değerlerini yitirebilir, yerleşim içerisindeki kullanımları değişim ve dönüşüm geçirebilir.Kentsel gelişimin çekirdek noktası veya yapılaşmış çevrenin bir öğesi olabilen bu alanların yeniden kazanımı için yapılacak uygulamalar kentin diğer bölgelerindeki uygulamalardan farklılık arz etmektedir. Bu alanların doku ve kimlik özgünlüğünün korunması, gelecek nesillere aktarımının sağlanması amacıyla disiplinler arası uzmanlık ve miras olması sebebiyle de hassasiyet içeren çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışma kapsamında yapılaşmış çevre içerisinde dokusu ve mimarisi ile farklı bir konumda olan tarihi çevrelerin kentsel kullanımlarının yeniden işlevlendirilmesi ve mevcut yapı stokunun güçlendirilmesine yönelik müdahaleler incelenmiş, tarihi çevrelere bu bağlamda yapılan ve yapılmakta olan uygulamalar dünya ve ülkemiz özelinde incelenmiştir.Bu derlemeler doğrultusunda Tuzla tarihi kent dokusunun yeniden canlandırılmasına yönelik, günümüze kadar ulaşabilmiş olan Köyiçi Bölgesi çalışma alanı olarak seçilmiş, alanda mevcut olan fiziksek problemler saptanarak, devam eden planlama ve projelendirme çalışmaları koruma ? kullanma dengesi içerisinde değerlendirilmiştir. 5366 sayılı yasa kapsamında İstanbul'da ilan edilen ?Yenileme Alanları?ndan biri olan çalışma alanı bu kapsamda da ele alınmıştır. Alanın Tuzla yerleşmesi içerisinde eski konumuna ve potansiyeline erişmesini sağlamak amacıyla fiziksel ve sosyal çevreye yönelik eylem planı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Historic urban patterns have been exposed to be dilapidated, obsolete, abandoned and even to be disappeared at various levels in time. As a result of natural and man-made effects, areas which are named as historic sites can become worthless and land uses in historic sites can been changed and transformed into different uses.Rehabilitation efforts of historic sites, which sometimes are the core area for urban development or sometime an valuable area for man-made pattern, would be different from implementations which are held in rest of the city. For these areas, in order to save historic heritages for upcoming generations, interdisciplinary studies, which concern importance of their whole pattern and identity originalities, must be conducted. Under scope of this study, man-made urban pattern, architectural references, new functions in historic sites, intervention for strengthening of current building stock were investigated by comparing similar studies which are conducted in both The World and Turkey in particular.According to this collection, under intention for renewal of Tuzla intravillage pattern, which has been reaching up to present times, are selected as a case study area. Within selected case study area, by determining current man-made problems, planning studies and projects which have been carried on are evaluated by concerning save and use balance. The study area which is one of the declared ?Renewal Area? in Istanbul under the 5366 numbered law. In order to recover previous importance of the study area in Tuzla, an action plan was prepared with intending for both man-made and social environments.