Taşıyıcı sistemi düzensiz yapı sistemlerinin deprem performanslarının belirlenmesi
The effects of configuration irregularity on the determination of performance objectives in R/C structures
- Tez No: 245348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KUTANİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son zamanlarda, deprem dayanımı konusunda mevcut binaların değerlendirilmesinde ve yeni binaların tasarlanmasında basitleştirilmiş doğrusal olmayan yöntemler ön plana çıkmıştır. Düzenli yapılar için, bu teknikler etkili biçimde uygulanmıştır. Fakat yapı mühendisliği uygulamalarında, yapı stokunun büyük çoğunluğunu düzensiz ve simetrik olmayan yapılar oluşturmaktadır. Bu nedenle basitleştirilmiş doğrusal olmayan analiz yöntemlerinde, düzensiz yapılar üzerinde ki uygulamalara özen gösterilmelidir. Çalışmanın hedefinde, basitleştirilmiş doğrusal olmayan analiz yöntemlerinin üç boyutlu betonarme örnek binalardaki verimliliğinin tespit edilmesi vardır. Tasarlanan 3 farklı yapının her birinde 5 kat ve 2 simetrik açıklık vardır. Çalışmada, ilk olarak, tüm yapılar, DBYBHY-2007'ye göre tasarlanmıştır. İkinci olarak, bu yapıların statik itme eğrileri çeşitli yollarla hesaplanmıştır. Ve bu eğrilerin sonuçları, özenle hazırlanan artımsal dinamik analiz (İDA) sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, deplasman ve taban kesme kuvvetleri yönünden oluşturulan grafiklerle verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, simplified nonlinear methods have been implemented in codes for seismic resistant design of new buildings and evaluation of existing buildings. For regular structures, these methods are considered to be efficient, but, in construction practice, most of the structures are built as irregular, asymmetric structures. Therefore, simplified nonlinear methods must be extended to irregular structures. The goal of the study is to investigate the efficiency of the simplified nonlinear methods using the generic 3 dimensional reinforced concrete structures: a 5 storey, 2 bay symmetric and asymmetric buildings. In this study, firstly, both structures are designed according to TEC 2007. Secondly, their pushover curves are obtained using several techniques such as, static pushover, adaptive pushover etc? Then, these curves are compared with the results of nonlinear Incremental Dynamic Analysis (IDA). The results are presented in terms of top displacement versus base shear of generic frame structures.