4-fenil-1,3-oksazolidin-2-on ile kükürtlü analoglarının geometrik, optik ve titreşim özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of geometrical, optical and vibrational properties of 4-phenyl-1,3-oxazolidin-2-one with sulfur analogs
- Tez No: 245349
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada (R)/(rac)-4-fenil-1,3-oksazolidin-2-on ile bu molekülün diğer kükürtlü analoglarının kararlı durumdaki geometrik yapı parametreleri, infrared bölgesindeki titreşim frekansları ve optiksel sabitleri Hartree-Fock (HF) ve Becke-3-Lee-Yang-Parr (B3LYP) metotlarında sırasıyla 6-31G, 6-31++G, 6-31G(d,p) ve 6-31++G(d,p) temel setleri kullanılarak hesaplandı. Teorik olarak hesaplanan tüm değerler deneysel değerler ile karşılaştırıldı. Özellikle B3LYP metodu sonuçlarının HF metodu sonuçlarına göre deneysel değerlerle daha uyumlu olduğu gözlendi. Literatürde (R)/(rac) moleküllerin geometrik yapıları, titreşim frekansları ve özellikle infrared bölgesindeki optiksel sabitlerle ilgili teorik çalışmalar çok az olduğundan bu çalışma daha önem kazanmaktadır. Bununla birlikte teorik hesaplamalarda başlangıç geometrik yapı parametrelerinin sonuçlar üzerindeki etkisi ilk kez incelendi. Elde edilen sonuçların giriş değerlerine göre farklılık gösterdiği ortaya çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
In this work geometrical structure parameters, vibration frequencies in the infrared region and optical constants of (R)/(rac)-1,3-oxazolidin-2-one and its Sulfur analogies have been calculated with Hartree-Fock (HF) ve Becke-3-Lee-Yang-Parr (B3LYP) methods with 6-31G, 6-31++G, 6-31G(d,p) and 6-31++G(d,p) basis sets respectively. All the theoretical results are compared with the experimental results. In particular, the results of the B3LYP method have been observed to fit better with the experimental values than HF method. In the literature, there are several studies on calculation of the (R)/(rac) molecular geometrical structures, vibrational frequencies and especially optical constants in infrared region. Therefore this work is important in this sense. The effect of initial geometrical structure parameters on the results of theoretical calculations has been investigated for the first time and it has been shown that the results varied with the initial values.