Su kalitesinin belirlenmesinde uzman sistem yaklaşımı
Expert system approach in determining water quality
  1. Tez No: 245357
  2. Yazar: EMEL DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ŞENGÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında, yapay zekâ tekniklerinden olan Uzman Sistemlerin, su kalite kontrol problemlerinin çözümündeki kullanımı incelenmiştir. Uzman Sistemlerle, kalite kontrol faaliyetleri daha etkin uygulanmakta ve kontrol süreleri minimize edilebilmektedir. Bu çalışmada, Melen Nehri üzerindeki 5 ayrı noktadan Ekim 2001-Eylül 2002 tarihleri arasında alınan su numunelerinde yapılan ölçümler sonucunda ortaya çıkan veriler kullanılarak, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'ndeki Kıta İçi Su Kaynaklarının sınıflarına ve Uzman Sistem yaklaşımına göre su kalite sınıfları belirlenmiştir. Bu yaklaşımda, su kalite sınıfları, kirliliği yaratan parametreler ve kirletici kaynakların neler olduğu, uzman bilgisine dayanarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, usage of Expert Systems, which is a type of artificial intelligence technique, is investigated in to solve water quality control problems. By using Expert Systems, quality control processes can be applied more efficiently and control process can be minimized. In this study, water quality classes have been determined by using the outputs of measurements of water samples taken from five different points of River Melen between October 2001-September 2002 in accordance with the ?Categories of the Continental Water Sources in Water Pollution Control Regularitons of Turkey?. In this approach, water quality classes, the parameters causing of the pollution and what the sources of the pollution are were estimated on the basis of expert knowledge.