Ditiyooksamid ve tiyooksamid formaldehit reçineleriyle gümüş iyonlarının çözeltilerden geri kazanımı
Recovery of silver ions by dithiooxamide and thiooxamide-formaldehyde resins
  1. Tez No: 245377
  2. Yazar: ZELİYHA ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLFEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada ditiyooksamid (rubeanik asit)-formaldehit (DTOF) ile tiyooksamid (tiyoüre)-formaldehit (TUF) reçineleri sentezlenmiş ve bu reçinelerle çözeltilerden gümüş iyonlarının adsorpsiyonu, seçimli olarak ayrılması ve zenginleştirilmesi incelenmiştir.İlk olarak sentezlenen reçinelerin elementel analizleri ve asidik ve bazik sulu çözeltilerde çözünme testleri yapılmış ve FTIR spektrumları ile bu reçineler karakterize edilmiştir.Kesikli ve sürekli (kolon) metotlar kullanılarak Ag+ iyonlarının adsorpsiyonu deneysel olarak çalışılmıştır. Kesikli metotla yapılan çalışmalarda, DTOF ve TUF reçineleri ile başlangıç pH'sı sırasıyla 1 ve 3 olarak belirlenmiştir. Gümüş adsorpsiyonu esnasında pH azalması gözlenmiştir. Langmuir izotermi kullanılarak DTOF reçinesinin Ag+ adsorpsiyon kapasitesi 3333,3 mg Ag+/g reçine (30,86 mmol Ag+/g reçine) ve TUF reçinesi için 1428,6 mg Ag+/g reçine (13,24 mmol Ag+/g reçine) olarak bulunmuştur.Kolon çalışmalarında ise DTOF reçine ve TUF reçinesi Ag+ iyonlarının adsorpsiyonu ve geri kazanımı çalışılmış ve DTOF reçinesi ile Cu2+, Zn2+, Co2+ ve Ni2+ iyonlarından seçimli olarak daha verimli bir ayırma, daha yüksek adsorpsiyon kapasitesi ve daha iyi bir zenginleştirme yapılabileceği sonucuna varılmıştır. Benzer yapıya sahip DTOF ve TUF reçinelerine Ag+ adsorpsiyon mekanizmasında hem iyon etkileşimi ve hem de şelat etkileşiminin etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, dithiooxamide (rubeanic acid)-formaldehyde (DTOF) and thiooxamide (thiourea)-formaldehyde (TUF) resins have been synthesized and the adsorption, selective separation and concentration of Ag+ ions using these resins have been studied.Firstly the dissolutions of the resins in the acidic and alkaline aqueous solution tests and the elementel analyses were carried out. The resins were characterized by FTIR.In the adsorption of Ag+ ions and continuous (column) methods were used. When it was studied by bench method, the optimum initial pH values were determined as 1 and 3 with DTOF and TUF resins, respectively. The decreases at pH values were noted observed during silver adsorption. Ag+ adsorption capacities were calculated as 3333.3 mg Ag+/g resin (30.86 mmol Ag+/g resin) with DTOF and 1428.6 mg Ag+/g resin (13.24 mmol Ag+/g resin) with TUF using Langmuir isotherm.Then, in the column studies, the adsorption and elution of Ag+ ions were studied and it was found that Ag+ ions could be separated selectively Cu2+, Zn2+, Co2+ and Ni2+ ions, more adsorbed and more enriched with DTOF than TUF. In the adsorption of Ag+ ions onto DTOF and TUF resins having similar structure, both ionic interaction and chelating mechanisms were observed to be effective.