Şekil bellekli alaşımların kaynak karakteristiklerinin incelenmesi
Analysis of welding characterizations of shape memory alloy
  1. Tez No: 245415
  2. Yazar: NEVZAT SARI
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HALİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknolojinin gelişimi ve hızlı bir şekilde ilerlemesi, günlük hayatımızda ve endüstriyel alandaki gereksinimlerimizin de çeşitlenmesini sağlamıştır. Bu çeşitlenme bilim adamları ve mühendisleri yeni ürünler, yeni üstün özellikli malzemeler üretmeye yöneltmiştir.Şekil bellekli alaşımların da kendine has fonksiyonel özellikleri bulunmaktadır. Termomekanik özelliğinden dolayı uygun bir ısıl prosedür ile gerçek şekline dönebilen malzemeler ve istenilen şekli de alabilen, ısıtma soğutma etkisiyle tersinir hareket edebilen özel bir alaşımdır.Şekil bellekli alaşımların uygulamada kullanılan büyük bir kısmını NiTi alaşımları oluşturur. Bu alaşımların geleneksel işleme metotlarıyla işlenip şekil verilmesi zordur. Bu nedenle, alaşımın kaynak edilebilir olması böyle durumlarda önemli bir avantajdır. Özellikle karmaşık yapılı bir parçayı, sadece talaş kaldırma yöntemleriyle işlemek her zaman mümkün olmayabilir.Bu projede amaç, NiTi şekil bellekli alaşımının kaynak işleminden sonraki mekanik ve fonksiyonel özelliklerindeki değişimi incelemektir. Bunun yanı sıra farklı iki kaynak yönteminin de aynı NiTi alaşımının kaynağında birbiri ile kıyaslanıp bulunan sonuçların yorumlanarak bilim ve teknolojiye aktarılmasıdır. Bu deneyler yapılırken, numuneler TIG ve lazerle kaynatılmış ve kaynak bölgesinden kesit alınıp mikroskopta incelenmiştir. Aynı kesitler SEM' de de incelenmiştir. Kaynak kesiti üzerinde sertlik değişimi incelenmiş ve kaynak yöntemleri kıyaslanmıştır. Bunun dışında çekme mukavemeti ve fonksiyonel özelliklerinin tayini için çekme testine tabii tutulmuştur. Edinilen sonuçların tümü bir arada yorumlanarak bu uygulamanın getirdiği avantaj ve dezavantajlar ortaya konmuştur. Fonksiyonel özelliklerin kaynak sonrası durumu yorumlanmış, NiTi alaşımlarının kaynağı yapılırken dikkat edilecek hususlara değinilmiş ve kaynak işleminin vazgeçilmez olduğu durumlarda NiTi alaşımını kullanacak konstrüktörü dikkat etmesi gereken parametreler hakkında yapılan deneysel çalışmaların ışığında önceden bilgilendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments and improvements have made that our requirements are higher for daily life and industry. So that scientists and engineers interest in to manufacturing new materials that have excellent features and new excellent products.Also shape memory alloys have lots of special properties. If you apply to right heating procedure it can be turn back to first view and it can work reveresible.NiTi alloys constitute to big section of shape memory alloys and machinability is very poor for this alloy with using to traditionay machining methods. So that, welding application very important method for this alloys. Exactly, some parts couldn?t be machining which part have complicated figures.Our target into this research, changing of mechanical and functional properties that after the using welding methods for NiTi alloy samples. However, we compared two different welding methods at same alloy and results were commenated. For this experimental study, samples were welded with TIG and Lazer weld and were took section into the joint area. After that samples were examined at microscopy and SEM. However, hardness variations were examined at the same section area and was compared welding methods between each other. At the other way, we made to stres-strain tests for understanding the difference of unweldeding, TIG welding and lazer welding application between to each other. Disadvantages and advantages were found that these tests were made comment and touch on to importances of welding process that we have to be care. The last one, we were warned to constructors. When they use this method, they should be know to disadvantages and advantages if they couldn?t give up this method.